Załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet.
Jakie urzędy i jakie sprawy obsługuje ePUAP
Coraz więcej spraw możesz załatwić przez internet, bo coraz więcej urzędów udostępnia swoje usługi na platformie ePUAP. Są to między innymi:
- urzędy gminy – złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców,
- USC (urzędy stanu cywilnego) – uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu lub innych dokumentów; zgłoś urodzenie dziecka,
- ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki,
- NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) – odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),
- US (urzędy skarbowe) – sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę,
- KRK (Krajowy Rejestr Karny) – pobierz zaświadczenie o niekaralności,
- UP (urzędy pracy) – zarejestruj się jako osoba bezrobotna i korzystaj ze szkoleń,
- Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych – sprawdź swoje dane i dokumenty,
- inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne – zarejestruj działalność gospodarczą; złóż wniosek o Kartę Dużej Rodziny; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.
***

Jak skutecznie myć ręce. Więcej informacji
Jak skutecznie dezynfekować ręce. Więcej informacji
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę. Więcej informacji
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice. Więcej informacji

W Biurze Porad Obywatelskich od 1996 roku można uzyskać informację prawną dotyczącą indywidualnej sytuacji, poradę obywatelską polegającą na opracowaniu informacji o różnych możliwościach rozwiązania problemu i o związanych z nimi konsekwencjach. Zapewniamy wsparcie osobom dążącym do zmiany swojej sytuacji, z poszanowaniem ich samodzielności w podejmowaniu decyzji oraz w dokonaniu wyboru postępowania, a także pomoc, w razie potrzeby, sporządzenia wspólnie planu działania i jego realizowania.
Obecnie udzielamy również porad dotyczących epidemii, jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji, jak można wesprzeć innych?, jak poradzić sobie z trudną sytuacją zawodową?
Nasze hasło to: „Obywatele pomagają obywatelom być obywatelami”.
Problemy są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Jednakże jakość życia i optymalne funkcjonowanie zależy od możliwości i umiejętności pokonywania tych problemów. Niezbędnym do tego warunkiem jest posiadanie informacji o możliwościach, prawach i zasobach instytucjonalnych. Biuro Porad Obywatelskich powstało po to, aby takich informacji udzielać.
http://bpo.warszawa.pl/w-czym-mozemy-pomoc/
#poradyobywatelskie #BPO #bezpłatneporady #Warszawa

Od poniedziałku 20.04.br. można przemieszczać się pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Otwarty został wstęp do lasów, parków – z wyłączeniem placów zabaw. Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielnie. „Godziny dla seniorów” nie będą obowiązywać w weekendy. W lasach nie trzeba zasłaniać twarzy. W obrzędach religijnych może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 mkw powierzchni budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Do 3 maja, z możliwością przedłużenia, zamknięte są granice.
Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/…/news-od-poniedzialku-otwarte-las…