Aktualności

Wtorek, 20 grudnia 2022 roku
Pierwsze mieszkanie 2023 – nowy program mieszkaniowy z tanim kredytem

Pierwsze Mieszkanie to program ogłoszony przez rząd 16 grudnia. Nowy program mieszkaniowy przewidziany jest dla osób młodych, przed 45. rokiem życia, którzy mierzą się z zakupem pierwszego mieszkania. Program Pierwsze Mieszkanie ruszy w 2023. Na czym ma polegać wsparcie w zakupie pierwszego własnego mieszkania?

Nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie przedstawił 16 grudnia Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda. Program ma wspierać młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania w najbliższym roku, ale również w perspektywie najbliższych kilku lat.

Pierwsze Mieszkanie to program skierowany dla osób do 45. roku życia, które zainteresowane są kupnem swojego pierwszego mieszkania. Jeśli ktoś ma lub miał mieszkanie (w tym dom jednorodzinny lub spółdzielcze prawo dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego), z tego programu nie będzie mógł skorzystać.

Pierwsze mieszkanie można kupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma też żadnego limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania.

Bezpieczny kredyt 2% będzie polegać na gwarancji oprocentowanie kredytu w wysokości 2%. Pozostałą część do kredytu mieszkaniowego dopłaci państwo. Ten filar programu skierowany jest dla osób, które myślą o zakupie mieszkania w najbliższym czasie, np. w ciągu roku.

Maksymalna kwota kredytu ma wynosić:

  • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach.

Wkład własny nie jest wymagany. Oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty. Początkowo spłacany ma być głównie kapitał.