допоможіть Україні

Які правила надання медичної допомоги громадянам України, які прибули до Польщі внаслідок бойових дій.

Опубліковано Терезою Серавською 30 травня 2022 року

60-річна українка пані Олена приїхала до Варшави, коли почалися бойові дії. Вона прийшла до безкоштовного консультативного центру громадян, щоб отримати пораду щодо лікування. Віна протягом багатьох років страждає на хронічне захворювання. Під час втечі до Варшави взяла свою медичну документацію та кілька упаковок ліків, які перед від’їздом встигла придбати у Львові. Але ліки закінчуються, і хвороба загострилася. Пані Олена хвилюється, бо має двох онуків, і вона хоче мати сили доглядати за ними. Вона живе в готелі, наданому варшавською владою.

Добре, що пані Олена шукає допомоги, адже пацієнти з хронічними захворюваннями особливо потребують регулярного спілкування з лікарем та систематичного прийому ліків на які потрібен рецепт.

12 березня 2022 року набув чинності Спеціальний Закон про допомогу громадянам України, які прибули до Польщі внаслідок бойових дій в Україні.  За цим Законом українці мають ті самі права, щодо отримання медичної допомоги, що й громадяни Польщі. Крім того, в аптеках Польщі можна купувати ліки за рецептами, виписаними в Україні. 

Для того, щоб громадянин України міг звернутись до лікаря в рамках безкоштовної допомоги, потрібно мати такі документи: паспорт громадянина України зі штампом польської прикордонної служби або посвідчення, видане прикордонною охороною Республіки Польща, посвідчення особи, водійські права або, наприклад, карту поляка, свідоцтва про народження дітей, та PESEL status UKR. Спеціальний закон не поширюється на осіб, які до 24 лютого 2022 року легально проживали в Польщі на підставі посвідки на проживання, мали статус біженця або подали заяву на такий статус. У цьому випадку застосовуються інші положення законів про захист іноземців.

Якщо пані Олені потрібна допомога лікаря-спеціаліста, вона має спершу звернутися до лікаря загальної практики, тобто до сімейного лікаря, в найближчу поліклінніку, яка діє за договором з NFZ, щоб отримати направлення до  лікаря-спеціаліста. Але, якщо потрібен рецепт на ліки, то сімейний лікар вам його надасть без необхідності чекати на візит.

Радник, працівник центру консультаційного центру, поінформував пані Олену про адреси найближчих поліклінік, а також про принципи роботи системи охорони здоров’я в Польщі та способи оформлення рецептів. При оформлення рецепта слід  враховувати оплату ліків залежно від коду, який вказує лікар. Радник повідомила, що поліклініки, які працюють за договором з NFZ, для пацієнтів безкоштовні. Лікарі цих клінік також безкоштовно направлять до спеціаліста, а якщо призначать аналізи, то теж вони безкоштовні (наприклад, аналіз крові, томографія, МРТ, УЗД, рентген тощо). Безкоштовне також є перебування в стаціонарі, куди при необхідності направить вас лікар.

Іноді на візит до лікаря – спеціаліста доводиться чекати до кількох місяців. Польські пацієнти через довгі черги користуються платною приватною медичною допомогою. Пані Олені повідомили, що користування приватними клініками пов’язане не лише з оплатою візиту до лікаря, а ще й несе за собою платні аналізи, процедури на які направить лікар. 

У Польщі є багато приватних медичних компаній, зокрема: LUX MED, Enel-MED, Damian, Medicover. Деякі з них наразі пропонують громадянам України тимчасову допомогу у вигляді безкоштовних консультацій чи обстежень. Наприклад, мережа LUX MED пропонує пакет «Допомога Україні» по всій Польщі в медичних закладах та лікарнях цієї групи. Також запустила спеціальну гарячу лінію за номером 22-45-87-007, де вас проконсультують щодо найблищої поліклініки згідно вашого місця знаходження.

Мережа медичних клінік «Damian» також пропонує гарячу лінію та пропозицію медичної допомоги людям з України, зокрема консультації та обстеження. У мережі запустили дві телефонні лінії довіри українською мовою. З кінця лютого з понеділка по п’ятницю від 7:00 до 21:00 працює тел. 22-566-22-20 і з березня цього року друга гаряча лінія працює 7 днів на тиждень з 8:00 до 20:00 за телефоном 22-566-22- 27. Жінки з України, які шукають допомогу гінеколога у Варшаві, також можуть отримати її безкоштовно в клініці Dębski Clinic – тел. 22 631 48 44. (Інформація подана станом на 25 квітня 2022 року з сайту www. poradnikzdrowie.pl )

Радник також інформував пані Олену про надзвичайні ситуації, наприклад, якщо  ввечері чи вночі виникають проблеми зі здоров’ям, потрібно зателефонувати за номером екстреної допомоги 112 (міжнародний номер) або 999 і дочекатися швидкої допомоги.

Також можна звертатись безпосередньо до нічних або святкових пунктів надання медичної допомоги, або з більш серйозною проблемою в лікарню, до відділення невідкладної допомоги (SOR). У екстрених випадках, у разі небезпеки життя чи здоров’я, українські пацієнти приймаються в спеціальному порядку без наявності при собі відповідних документів. Лише після надання допомоги право на отримання безкоштовної допомоги буде перевірено.

З огляду на українських пацієнтів, МОЗ організував медичну гарячу лінію, яка працює вночі, вихідні та святкові дні – Телеплатформа першого контакту за номером 800 137 200, там можна отримати консультацію щодо надання медичної допомоги. https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk

Громадський радник також повідомив пані Олені, що в рамках охорони здоров’я в Польщі, громадяни України можуть скористатися безкоштовними щепленнями від COVID, для цього достатньо мати документ, який посвідчує особу. Діти від п’ять років, можуть зробити щеплення від COVID у будь-який момент безкоштовно. Адресу найближчого центру вакцинації можна дізнатись в поліклініці. У пункті вакцинації лікар попередньо огляне пацієнта, а потім надасть дозвіл на вакцинацію. 

Крім того, МОЗ повідомило, що громадяни України – діти та підлітки віком до 19 років, які перебуватимуть у Польщі більше трьох місяців, підлягатимуть обов’язковим щепленням згідно з Програмою профілактичної імунізації на 2022 рік. Ці щеплення є безкоштовними.

Громадянський радник запевнив пані Олену, що їй не доведеться нести жодних витрат під час користування державними медичними послугами, чи то в поліклініці чи лікарні швидкої допомоги, чи під час перебування в самій лікарні.

Нагадаємо, що потрібно звертати увагу на літери NFZ, які написані біля таблиці з назвою медичного закладу. Також можна самостійно попередньо запитати в медичному закладі про отримання допомоги „на фундуш”, тобто по державній програмі.

Консультант закликав пані Олену якомога швидше відвідати поліклініку та записатися до лікаря.

Закон від 03.12.2022 про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави.