Blog

Wniosek o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania.

Pan Ireneusz jest osobą z niepełnosprawnością, całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji.. Porusza się na wózku, co dwa dni musi być dializowany. Mieszka z dorosłą córką. Żona pana Ireneusza zmarła rok temu i wówczas zaczęły się poważne problemy w domu. Córka nie pracuje, nie chce pomagać ojcu, nic w domu nie robi. Sprowadziła chłopaka, z którym … More Wniosek o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania.

Pakiet mieszkaniowy w rządowym programie „Polski Ład” (Część 2)

Część druga: „Dom bez formalności” – ułatwienia w budowie domów do 70 m2 Do Punktu Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego zgłosił się Pan Jan, który 4 lata temu odziedziczył niezabudowana działkę budowlaną. Działka jest położona na terenie, dla którego gmina nie ustaliła jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego. Pan Jan nie składał do gminy wniosków o warunki zabudowy, gdyż … More Pakiet mieszkaniowy w rządowym programie „Polski Ład” (Część 2)

Czy meldunek jest obowiązkowy?

Przeprowadzka z jednego mieszkania do drugiego to poważna sprawa.Nierzadko trzeba zamówić firmę przeprowadzkową, spakować wszystkie rzecz, i załatwić wiele spraw. W takiej sytuacji nie każdy pamięta, oraz zdaje sobie sprawę z ciążącego na nim obowiązku meldunkowego. Jak go dopełnić dowiedzą się Państwo z najnowszego artykułu. … More Czy meldunek jest obowiązkowy?

Pakiet mieszkaniowy w rządowym programie „Polski Ład” (Część 1)

Część pierwsza: „Mieszkanie bez wkładu własnego” – program gwarancji kredytowych Do Punktu Nieodpłatnych Porad Obywatelskich zgłosił się Pan Jan. Pan Jan mieszka w dwupokojowym, 48-metrowym mieszkaniu własnościowym wraz z żoną i trójką dzieci w wieku 5, 8 i 11 lat. Żona Pana Jana oczekuje czwartego dziecka. Mieszkanie jest obciążone hipoteką, gdyż na jego zakup został … More Pakiet mieszkaniowy w rządowym programie „Polski Ład” (Część 1)

Elektroniczna forma składania wniosków o upadłość konsumencką za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych

Pani Dorota zgłosiła się do punktu poradnictwa obywatelskiego z zamiarem napisania wniosku o upadłość konsumencką. Klientka jest 27 letnią matką samodzielnie wychowującą 6 letniego syna. Mieszka z dzieckiem w mieszkaniu komunalnym. W problemy finansowe popadła po tym jak chłopiec  zachorował i musiała zrezygnować  z zatrudnienia. Obecnie utrzymuje się wyłącznie ze świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymuje w … More Elektroniczna forma składania wniosków o upadłość konsumencką za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych

Jak sporządzić testament?

Pani Ola ostatnio rozmawiała z mężem na temat, jak rozporządzą majątkiem na wypadek swojej śmierci. Pan Jerzy stwierdził, że decyzję o swojej ostatniej woli powinni przeprowadzić raczej osobno, gdyż nie wiadomo, które z nich odejdzie pierwsze. Nie wiadomo przecież kiedy to nastąpi i nie wiadomo też, co zostanie z ich majątku do tego czasu. Pan … More Jak sporządzić testament?

W jakich sprawach notariusz może wyręczyć sąd?

Pani Katarzyna ma kilka spraw do uregulowania.  Rok temu rozwiodła się z mężem Grzegorzem jednak kwestią do uregulowania jest podział majątku. Pani Katarzyna dowiedziała się, iż podziału majątku może dokonać przed sądem lecz również przed notariuszem. Ponadto mama Pani Katarzyny, jako osoba w podeszłym wieku, chciałaby sporządzić testament, zaś tata Pani Katarzyny zmarł, 3 miesiące … More W jakich sprawach notariusz może wyręczyć sąd?

W jakiej sytuacji można utracić przyznaną pomoc społeczną?

Do Punktu NPO zgłosiła się Pani Katarzyna, wobec której uchylono decyzję o przyznaniu świadczeń z pomocy społecznej. Pani Katarzyna spełnia kryteria formalne otrzymania pomocy społecznej, w tym kryterium dochodowe, decyzja ta była więc dla niej sporym zaskoczeniem.  W uzasadnieniu decyzji organ wskazał na fakt, iż Pani Katarzyna posiada własne zasoby finansowe – środki otrzymane ze sprzedaży … More W jakiej sytuacji można utracić przyznaną pomoc społeczną?

Usługi opiekuńcze czyli pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych

Pani Renata na co dzień pomaga swojej 80-letniej cioci, która zamieszkuje sama i nie ma innej rodziny. Ciocia nie jest osobą schorowaną i nie wymaga stałej opieki, ale ze względu na swój wiek ma trudności z codziennymi czynnościami takimi jak: robienie zakupów, przygotowywanie posiłków czy utrzymywanie porządku w mieszkaniu. Dotychczas w tych czynnościach pomagała jej … More Usługi opiekuńcze czyli pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych

Jak zaskarżyć uchwałę Zarządu Dzielnicy m.st. Warszawy odmawiającą przyznania pomocy mieszkaniowej?

Pani Agnieszka, samotna matka, mieszka z trojgiem małoletnich dzieci w mieszkaniu komunalnym jej rodziców. W lokalu zamieszkuje także babcia pani Agnieszki. Lokal ma spory metraż, położony jest w m.st. Warszawie. Rodzice oraz babcia od lat nadużywają alkoholu, awantury są na porządku dziennym, nierzadko dochodzi do rękoczynów, niejednokrotnie interweniowała policja. Pani Agnieszka, po urodzeniu dzieci, próbowała … More Jak zaskarżyć uchwałę Zarządu Dzielnicy m.st. Warszawy odmawiającą przyznania pomocy mieszkaniowej?

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.


Chcesz być na bieżąco?

Zapraszam do subskrypcji bloga