O jakie świadczenia finansowe może starać się osoba z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności?

Pan Włodzimierz pracował ciężko przez całe życie (głównie na budowach) i dobrze zarabiał. W większości pracował „na czarno”, gdyż był to sposób na uniknięcie egzekucji komorniczej. Niestety, dwa lata temu wydarzył się wypadek. Pan Włodzimierz spadł z dachu i uszkodził sobie kręgosłup. Obecnie porusza się na wózku i to głównie po mieszkaniu. Nie ma żadnego dochodu. Do emerytury brakuje mu jeszcze 5 lat, a w związku z tym, że pracował „na czarno”, nie ma prawa do renty. Panem Włodzimierzem opiekuje się jego żona. Ponieważ zabiegi przy nim wymagają nie tylko sił, ale i czasu, żona zrezygnowała z pracy. Ostatnio pan Włodzimierz uzyskał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i chciałby się dowiedzieć u doradcy obywatelskiego, czy on albo jego żona mogą z tego tytułu otrzymać jakieś wsparcie finansowe ze środków publicznych?

Doradca obywatelski po zapoznaniu się z sytuacją pana Włodzimierza poinformował go, że jako osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, może starać się, przy spełnieniu dodatkowych wymagań,  o następujące świadczenia:

Zasiłek pielęgnacyjny

Osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności może otrzymać zasiłek pielęgnacyjny (o ile nie jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego). Obecnie kwota tego zasiłku, to 215,84 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

– niepełnosprawnemu dziecku do lat 16;

– osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym w wieku powyżej 16-tego roku życia (to jest przypadek pana Włodzimierza);

– osobie, która ukończyła 75 lat;

– osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, której niepełnosprawność powstała do 21 roku życia.

Świadczenia dla opiekunów osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, opiekunowie osób z niepełnosprawnością, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą ubiegać się o specjalne świadczenia:

  • specjalny zasiłek opiekuńczy lub
  • świadczenie pielęgnacyjne.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami, ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

w celu sprawowania stałej opieki nad osobą, legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna niepełnosprawnego w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego wynoszącego 764 zł netto (na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu).

Uwaga! Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 620 zł miesięcznie.

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne również jest świadczeniem pieniężnym, o które mogą ubiegać się osoby, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu podjęcia opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. 

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18-tego roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25-tego roku życia. Mimo tak brzmiącego zapisu, o to świadczenie mogą się starać również opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Uzyskanie tego świadczenia dla opiekuna osoby dorosłej wiąże się z dość zawiłą procedurą prawną, opisaną szczegółowo w artykule „Czy opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?” na blogu „Porady obywatelskie”, do którego link załączony jest poniżej:

Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od kryterium dochodowego rodziny.

Obecnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 1.971 zł, a od 1 stycznia 2022 roku będzie wynosić 2.119 zł.

Uwaga! Pan Włodzimierz może również wystąpić o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, tzw. 500 plus, ale do tego nie wystarczy mu samo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Aby uzyskać to świadczenie, konieczne jest posiadanie orzeczenia z ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji. 

Uprawnione do tego świadczenia są osoby, które ukończyły 18 lat i nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (albo suma tych świadczeń wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe ds. emerytalno-rentowych, z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty – 1.772,08 zł miesięcznie). Maksymalna kwota tego świadczenia, to 500 zł.

Podstawa prawna:
Ustawa o świadczeniach rodzinnych
Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Autor: Beata Klimkiewicz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.