Zmiana zawodu, przekwalifikowanie czyli jak wkroczyć na nową drogę kariery zawodowej?

Pani Anna ma 37 lat, pracuje jako opiekunka dziecięca. Z wykształcenia jest kucharką,  nie chce jednak dłużej wykonywać tego zawodu. Jako kucharka pracowała przez pewien czas po ukończeniu technikum gastronomicznego – uznała jednak, że nie jest to zawód dla niej. Po kilku latach pracy opiekunki dziecięcej wykonywanej dorywczo na podstawie umowy zlecenia, chciałaby teraz znaleźć możliwość wykonywanie takiej samej pracy, ale na podstawie umowy o pracę.  Zwróciła się do doradczyni obywatelskiej z Nieodpłatnych Porad Obywatelskich z prośbą o pomoc jak może zmienić zawód i znaleźć zatrudnienie jako opiekunka, ale na umowę o pracę?

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy zmianie zawodu? Dwa podstawowe to:

∙         umiejętności, kwalifikacje oraz zainteresowania 

∙         aktualne uwarunkowania rynku pracy

Zatem przekwalifikowanie to wypadkowa tych dwóch podstawowych elementów. W sytuacji zmiany zawodu warto zwrócić się o wsparcie do osób zajmujących się poradnictwem zawodowym w urzędach pracy.

Pani Anna otrzymała wstępne informacje o poradnictwie zawodowym oraz wytyczne jak przygotować informacje o sobie (zawodowe portfolio). 

Klientka omówiła z doradczynią niezbędne elementy do zawodowego portfolio: 

∙         umiejętności, w tym przypadku  w zakresie opieki nad dziećmi w wieku 1-3 lata np gotowania (w tym dietetycznego), umiejętność rysowania; 

∙         kwalifikacje np. podstawowa obsługa komputera w tym edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego i Internetu; posiadanie prawo jazdy kategorii B;

∙         cechy np. cierpliwość, wytrwałość, empatia, kreatywność;

∙         zainteresowania np. florystyka, malarstwo, pływanie.

Doradczyni poradziła Pani Annie jak zarejestrować się w urzędzie pracy on-line:

https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/wyborSprawy/rejestracjaOsob

Klientka  zgłosiła się do urzędu po rejestracji i już przygotowana- mając wstępnie przygotowane informacje zawodowe o sobie – do działu porad zawodowych w urzędzie pracy. Usługa poradnictwa zawodowego w urzędach pracy  jest dostępna zarówno dla osób zarejestrowanych, jak i w węższym zakresie dla osób niezarejestrowanych.

W ramach poradnictwa zawodowego pani Anna będzie mogła uzyskać pomoc m.in. w zakresie: 

 • wyboru lub zmiany zawodu, 
 • uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, 
 • określenia swoich kompetencji i zainteresowań, 
 • zaplanowania rozwoju zawodowego. 

Więcej informacji na temat poradnictwa zawodowego można znaleźć na stronie www:

https://warszawa.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/poradnictwo-zawodowe/poradnictwo-indywidualne

Jako osoba bezrobotna Pani Anna będzie mogła skorzystać z bezpłatnych narzędzi jakie oferują urzędy pracy osobom, które zmieniają zawód:

 • szkoleń/kursów zawodowych; 
 • warsztatów aktywizacji zawodowej, wspierających czas przekwalifikowania się; 
 • stażu zawodowego, gdzie będzie mogła wypróbować swoje nowe umiejętności w czasie płatnego stażu (3-6 miesięcy);
 • ofert pracy.

Doradczyni obywatelska poinformowała klientkę, że przy wyborze zawodu, warto  wziąć pod uwagę zawody przyszłości (prognozy polskiego rynku pracy) tj. zawody poszukiwane w ciągu najbliższych 20 lat:

 • Specjalistki/ści IT – obecnie na rynku pracy brakuje analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych. 
 • Specjalistki/ści automatyki – w związku z postępującą automatyzacją bardzo wielu procesów produkcyjnych potrzebni są specjaliści, którzy będą zarządzać i pilnować 
 • Lekarki, pielęgniarki, fizjoterapeuci – w najbliższym czasie specjaliści i specjalistki z branży medycznej będą wysoko cenieni na rynku pracy.
 • Osoby do opieki nad osobami starszymi,  z niepełnosprawnościami i do opieki nad dziećmi – w najbliższym czasie specjaliści i specjalistki z branży opiekuńczej będą poszukiwani na rynku pracy.
 • Nauczyciele/lki – w Polsce wciąż brakuje nauczycieli, przede wszystkim kształcenia zawodowego. Ponadto większość pracowników szkół zbliża się do wieku emerytalnego.  
 • Osoby specjalizujące się w technologiach odnawialnych źródeł energii -odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne, specjaliści z tej branży coraz bardziej poszukiwani.

Pani Anna po konsultacji z zakresu doradztwa zawodowego w urzędzie pracy, ukończyła kurs opiekunek dziecięcych (potwierdziła swoje praktyczne kwalifikacje zawodowe i pogłębiała wiedzę na temat pedagogiki przedszkolnej), następnie odbyła trzymiesięczny płatny staż zawodowy w prywatnym żłobku jako opiekunka, a po ukończeniu stażu została tam zatrudniona na umowę o pracę na cały etat.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy

Autorka: Anna Thieme


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.