Przywrócenie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w m.st. Warszawie – jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?

Pani Alinie wypowiedziano umowę najmu lokalu m.st Warszawy z powodu zadłużenia. Zadłużenie powstało kilka lat temu, kiedy to Pani Alina miała kłopoty ze znalezieniem pracy i przez kilka miesięcy nie opłacała czynszu w całości. Obecnie Pani Alina uiszcza opłaty za mieszkanie w całości i w terminie. Ponadto skorzystała z programu restrukturyzacji zadłużeń realizowanego przez m. st. Warszawa i w maju 2021 r. podpisała ugodę dotyczącą spłaty zaległości za mieszkanie. Jednak wciąż nie ma tytułu prawnego do mieszkania. Pani Alina pyta czy teraz może wystąpić o przywrócenie umowy najmu  i jak może to zrobić?

Pani Alina skorzystała ze wsparcia poradnictwa obywatelskiego i otrzymała informację, że po opłaceniu minimum 3 rat zadłużenia (zgodnie z podpisaną przez nią ugodą restrukturyzacji długu) – może wystąpić z wnioskiem o  ponowne zawarcie umowy najmu. W przypadku Pani Aliny  będzie to druga połowa sierpnia 2021, kiedy to zostanie opłacona 3 rata zadłużenia.

Dodatkowe warunki jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o przywrócenie tytułu prawnego:

  • nieprzerwane zamieszkiwanie w lokalu
  • spełnianie kryterium dochodowego 

Szczegóły dotyczące kryterium dochodowego znajdą Państwo w naszym artykule:

https://poradnictwoobywatelskie.com/2021/07/05/jak-uzyskac-pomoc-mieszkaniowa-w-warszawie-po-1-lipca-2021-roku/

W  przypadku Pani Aliny jest to kwota 2800 zł czyli pani Alina spełnia ten warunek.

O ponowny najem (utracony w wyniku zadłużenia) mogą się też ubiegać osoby, którym w wyniku upadłości konsumenckiej umorzono zadłużenie (w tym zaległość za lokal) lub które mają, zgodnie z postanowieniem sądu, do wykonania plan spłaty w którym jest też spłata zaległości za lokal. W przypadku osób realizujących plan spłaty wniosek o najem mogą złożyć po 6 miesiącach wykonywania planu spłaty w zakresie opłat za lokal.

Generalnie o zawarcie umowy w tym trybie może ubiegać się były najemca, ale mogą też członkowie rodziny (małżonka/ek najemcy, były małżonek najemcy, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie), którzy spełniają określone uchwałą warunki.

Przy wsparciu doradczyni obywatelskiej pani Alina wypełniła formularz wniosku o przywrócenie tytułu najmu (formularz wniosku można pobrać w urzędzie dzielnicowym lub w wersji elektronicznej na stronie www: https://warszawa19115.pl/documents/20184/46860/Wniosek+o+pomoc+mieszkaniow%C4%85)

Pani Alina przygotowała krótkie uzasadnienie wniosku opisując trudną sytuację, w jakiej znalazła się 2 lata temu z powodu utraty pracy – co było powodem powstania zadłużenia.  W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie tytułu najmu opisujemy krótko sytuację, która sprawiła, że nie płaciliśmy czynszu np. utrata pracy, choroba lub niepełnosprawność oraz przedstawiamy aktualną  sytuację finansową, w jakiej się znajdujemy.

We wniosku umieszczone są rubryki na dane nieobowiązkowe – telefon/adres e-mail – które nie są wymagane do załatwienia sprawy, ale ułatwią kontakt.  Pani Alina je wypełniła tak, żeby ułatwić kontakt z nią, w sprawie wniosku o przywrócenia tytułu najmu.

Poza wnioskiem o przywrócenie tytułu najmu Pani Alina złożyła jeszcze obowiązkowe załączniki (jeśli wraz z panią Aliną zamieszkiwałby inne dorosłe osoby,  to także one musiałby złożyć zaświadczenia i  oświadczenia):

  • deklarację o wysokości dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy za okres trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku 
  • zaświadczenie o dochodach brutto z miejsca pracy. 

W przypadku osób otrzymujących zasiłki, zapomogi lub zarejestrowanych jako osoby bezrobotne – zaświadczenie z rejonowego Urzędu Pracy lub Ośrodka Pomocy Społecznej, a w uzasadnionych przypadkach oświadczenie złożone w obecności pracownika.

  • Oświadczenie o stanie majątkowym 

Formularze załączników do wniosku o przywrócenie tytułu najmu, dostępne są na stronie:

https://warszawa19115.pl/-/regulacja-tytulu-prawnego-do-lokalu-mieszkalnego-z-zasobow-miasta-dotyczy-osob-mieszkajacych-w-mieszkaniach-komunalnych-bez-tytulu-prawnego-

Przy składaniu wniosku wraz z załącznikami w urzędzie należy mieć ze sobą dowód osobisty, który okazujemy osobie przyjmującej od nas wniosek.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 2019 r., poz. 182 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2133).
Uchwała Nr XXIII/669/2019 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 5 grudnia 2019 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 14836 oraz z 2020 r. poz. 5791).
UCHWAŁA NR XLVII/1459/2021  Rady miasta stołecznego Warszawy z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2021-2025, w tym Programu Mieszkaniowego m.st. Warszawy 
Zarządzenie nr 970/2020  Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o pomoc mieszkaniową.
uchwała nr XIII/295/2019 w sprawie zasad restrukturyzacji zadłużenia z tytułu zajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu m.st. Warszawy

Autorka: Anna Thieme


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.