Dodatkowy pokój oraz inne uprawnienia wynikające z orzeczenia o niepełnosprawności

Pani Ewelina ma 35 lat. Przez 10 lat pracowała i mieszkała w Holandii. 5 lat temu, jeszcze podczas pobytu w Holandii zachorowała. Zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową. Z tego tytułu uzyskała rentę. W ubiegłym roku, po rozstaniu z partnerem, wróciła do Polski. Zamieszkała wraz ze swoim 7-letnim synem, który również ma poważne problemy zdrowotne, u swoich rodziców. Mieszkanie rodziców to dwupokojowe mieszkanie komunalne (właścicielem jest m.st Warszawa) o niewielkiej powierzchni (32 m 2). Pani Ewelina z synem zajmują pokój o powierzchni  10 m2, rodzice trochę większy – 12 metrowy. Warunki są bardzo trudne, nie tylko w związku z niewielką powierzchnią lokalu, ale też wynikające z problemów zdrowotnych zarówno Pani Eweliny jak i jej syna. Syn ze względu na chorobę genetyczną powinien przebywać wręcz w sterylnych warunkach, co przy tak małym metrażu i czterech osobach wspólnie zamieszkujących niewielką powierzchnię jest bardzo trudne. Brak odpowiednich warunków wpływa na pogorszenie stanu zdrowia syna i powoduje jego częstsze pobyty w szpitalu. Pani Ewelina także nie czuje się dobrze, nastąpiła u niej progresja choroby. Rodzice, ludzie starsi, mający swoje nawyki i przyzwyczajenia, zaczęli sygnalizować, że są zmęczeni tą sytuacją. Pani Ewelina zaczęła się zastanawiać czy mogłaby ubiegać się o mieszkanie dla siebie i syna. Ze względu na stan zdrowia obojga marzy jej się mieszkanie dwupokojowe. W tej sprawie zwróciła się do doradcy poradnictwa obywatelskiego.

Pani Ewelina, aby uzyskać  mieszkanie z zasobów m.st Warszawy dla siebie i syna, musi spełniać kryteria określone w uchwale Rady Warszawy m.st Warszawy. Podstawowe kryterium to kryterium metrażowe, związane z zajmowaną powierzchnią mieszkalną (dotyczy obecnie zajmowanego lokalu i wynosi w przypadku Pani Eweliny 13 m2 na 2 osoby) oraz  kryterium finansowe dotyczące kwoty dochodu na 1 osobę w gospodarstwie domowym (obecnie kwota ta wynosi 2315 zł na osobę w dwuosobowym gospodarstwie).

Dla dwuosobowej rodziny może być wskazane mieszkanie składające się z jednego pokoju. Aby Pani Ewelina mogła uzyskać mieszkanie dwupokojowe pomocna byłaby odpowiednia dokumentacja medyczna, a także posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, w którym znalazłby się zapis o wskazaniu do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. 

Pani Ewelina nigdy nie ubiegała się w Polsce o orzeczenie o niepełnosprawności ani dla siebie ani dla syna. W celu uzyskania odpowiedniego orzeczenia powinna złożyć wniosek do Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie. We wniosku należy zaznaczyć punkt “wniosek składa się dla celów zamieszkiwania w oddzielnym pokoju w związku z ubieganiem się o dodatek mieszkaniowy”. Do wniosku należy także dołączyć zaświadczenie lekarskie i dokumentację medyczną. Zarówno z zaświadczenia jak i dokumentacji medycznej powinno wynikać, że Pani Ewelina i jej syn ze względu na problemy zdrowotne wymagają odpowiednich warunków mieszkaniowych. Orzeczenia, w związku z sytuacją epidemiologiczną, wydane będą w trybie zaocznym, tzn. z wyłączeniem bezpośredniego badania osoby orzekanej. Dlatego szczególnie istotne jest, aby prawidłowo wypełnić wszystkie dokumenty i złożyć odpowiednią dokumentację medyczną. Więcej informacji o procedurze uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności dla dzieci i osób dorosłych można znaleźć na stronie:

https://wcpr.pl/nasze-uslugi/osoby-niepelnosprawne/orzekanie-o-niepelnosprawnosci

Po uzyskaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a w stosunku do syna (który jest w wieku poniżej 16 r.ż., a w takim przypadku nie orzeka się o konkretnym stopniu niepełnosprawności) orzeczenia o niepełnosprawności wraz ze wskazaniami o prawie do zamieszkiwania w oddzielnych pokojach (zaznaczony punkt 10 na “tak”), Pani Ewelina może ubiegać się o lokal z zasobów m.st Warszawy odpowiedni dla potrzeb rodziny (z dwoma pokojami, osobnym dla niej i osobnym dla syna). W tym celu powinna złożyć wniosek wraz z odpowiednimi do niego załącznikami, a także dokumentami potwierdzającymi stan faktyczny. 

W Warszawie, przy ubieganiu się o mieszkanie, obowiązuje system kwalifikacji punktowej (stanowiący załącznik nr 1 do uchwały Rady Warszawy). Pani Ewelina, jeśli otrzyma umiarkowany stopień niepełnosprawności, to ubiegając się o mieszkanie uzyska 2 punkty (“osoba w gospodarstwie domowym oczekującym na pomoc mieszkaniową ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub równoważnym (przy czym punkty naliczane są za każdą osobę spełniającą tę przesłankę), a jej syn jako dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności – 1 (“dziecko w gospodarstwie domowym oczekującym na pomoc mieszkaniową /i nie ma określonego stopnia tej niepełnosprawności/ ma orzeczoną niepełnosprawność”),  co ułatwi ubieganie się o uzyskanie mieszkania.   

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, Pani Ewelina będzie oczekiwała na wskazanie mieszkania przez około 8 miesięcy. Długość oczekiwania na mieszkanie zależy zarówno od dzielnicy, w której wniosek jest składany, jak i od rodzaju lokalu mieszkalnego o jaki się ubiegamy (czy będzie to lokal o najmie socjalnym czy lokal na czas nieoznaczony tzw. komunalny), a także od wielkości lokalu.

Informacje o tym jak wygląda procedura ubiegania się najem lokalu mieszkalnego z zasobów m.st Warszawy  oraz formularz wniosku wraz z załącznikami można znaleźć na stronie: 

https://warszawa19115.pl/-/najem-lokalu-mieszkalnego-z-zasobu-miasta-?redirect=%2Fhome

Dodatkowo Pani Ewelina, dzięki orzeczeniu o niepełnosprawności będzie mogła ubiegać się o sprzęt komputerowy, który umożliwi jej pracę w domu. Taki wniosek można złożyć w ramach programu finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach zadania – dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się, technicznych i architektonicznych.

Pani Ewelina marzy o powrocie do aktywności zawodowej, zdaje sobie sprawę, że praca w jej przypadku może być nie tylko źródłem dochodu, ale także sposobem na rehabilitację i powrót do zdrowia. Dzięki dofinansowaniu do zakupu komputera (do 70% kosztów zakupu sprzętu), Pani Ewelina będzie mogła podjąć się zdalnej pracy w mieszkaniu odpowiednim do potrzeb zarówno jej jak i jej syna, łącząc opiekę nad chorym dzieckiem z pracą zawodową.

Więcej o innych dofinansowaniach dla osób z niesprawnością w Warszawie na stronie:

https://wcpr.pl/nasze-uslugi/osoby-niepelnosprawne/dofinansowania-dla-osob-niepelnosprawnych

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2018r., poz.2027)
Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 01 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób do 16 roku życia (Dz. U. z 2002r., Nr 17, poz. 162 z późn. zm.)
Uchwała Nr XXIII/669/2019 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 5 grudnia 2019 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 14836).

Autorka: Anna Thieme


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.