Jak zostać spokrewnioną rodziną zastępczą?

Pani Janina z mężem Zbigniewem są dziadkami dwóch małoletnich chłopców, synów ich córki. Obydwoje są już na emeryturze i każde z nich pobiera świadczenie z tego tytułu. Ojciec dzieci, po usłyszeniu wyroku pozbawienia wolności, został umieszczony w zakładzie karnym, w którym przebywa od 2 lat.  Nigdy nie interesował się dziećmi i nie płacił alimentów. Został sądownie pozbawiony władzy rodzicielskiej. Pani Janina z mężem praktycznie wychowywali chłopców gdyż córka cierpiała na nieuleczalną chorobę. Córka zmarła dwa tygodnie temu. Pani Janina z mężem zgłosili się do doradcy obywatelskiego z prośbą o informację jak mogą zostać spokrewnioną rodziną zastępczą dla wnuków. 

Doradca obywatelski wyjaśnił pani Janinie i panu Zbigniewowi, że umieszczenie  dzieci w rodzinie zastępczej odbywa się w wyniku orzeczenia sądu. Pierwszeństwo pełnienia rodziny zastępczej mają osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, będący wstępnymi (babcia, dziadek) lub rodzeństwo dziecka o ile dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka. Rodzinę zastępczą mogą tworzyć małżonkowie lub osoba samotna, niepozostająca w związku małżeńskim. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba, tworząca tę rodzinę, musi posiadać stałe źródło dochodów.

Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej winni posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej oraz kwalifikacje w formie pisemnej przyznane przez Organizatora Pieczy Zastępczej. Funkcje te sprawują  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodek Pomocy Społecznej. Szkolenie spokrewnionych rodzin zastępczych prowadzi się według indywidualnego planu szkolenia, w zależności od potrzeb rodziny.

W przypadku rodziny zastępczej spokrewnionej nie jest wymagane, aby kandydat do pełnienia tej funkcji musiał odbyć pełne szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka po otrzymaniu od organizatora rodzinnej pieczy zastępczej wstępnej akceptacji dokonanej na podstawie oceny spełniania warunków.

Doradca obywatelski, wskazał pani Janinie i jej mężowi dwa kroki niezbędne do ustanowienia ich przez sąd spokrewnioną rodziną zastępczą dla wnuków. 

Krok 1.

Kontakt z Organizatorem Pieczy Zastępczej zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania. W przypadku pani Janiny i jej męża jest to Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Małżonkowie powinni złożyć wniosek o objęcie procesem kwalifikacji.

Proces kwalifikacyjny obejmuje:

 • złożenie przez kandydata wymaganych dokumentów,
 • przeprowadzenie przez pracownika WCPR wywiadu w miejscu zamieszkania kandydata,
 • przeprowadzenie przez psychologa badań psychologicznych dotyczących oceny posiadania przez kandydata predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,
 • ocenę przez Komisję Kwalifikującą spełniania przez kandydata warunków wskazanych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
 • udział kandydata w szkoleniu dostosowanym do potrzeb dziecka i rodziny,
 • decyzję Komisji Kwalifikującej dotyczącą wydania kandydatowi Świadectwa Ukończenia Szkolenia oraz rekomendacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej spokrewnionej.

To tutaj małżonkowie będą mogli odbyć bezpłatne indywidualne szkolenie, dostosowane do potrzeb rodziny.

Opinia o spełnianiu warunków ustawowych zostanie przesłana do sądu, który decyduje o ustanowieniu rodziny zastępczej. 

Krok 2.

Wniosek do sądu rejonowego, wydział rodziny i nieletnich o ustanowienie spokrewnioną rodziną zastępczą. Do wniosku należy dołączyć:

 • ​odpis aktu małżeństwa (w przypadku małżonków),
 • odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci obejmowanego/ych pieczą zastępczą,
 • zaświadczenie o wysokości uzyskiwanego dochodu,
 • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
 • poświadczenie sytuacji mieszkaniowej,
 • opinia Organizatora Pieczy Zastępczej w tym świadectwo ukończenia szkolenia dla rodzin zastępczych.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Autor: Anna Pieślak


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.