Jakich formalnosci należy dopełnić aby przerejestrować samochód?

Pan Marek niedawno pochował swojego ojca. Pan Marek jest jedynakiem, a matka Pana Marka zmarła kilka lat temu. Ojciec pana Marka zostawił po sobie w spadku niewielką działkę rekreacyjną oraz samochód. Pan Marek ma prawo jazdy. Pomyślał, że mógłby zachować samochód aby jeździć na działkę i do lekarza. Nie wie jednak jak ma dopełnić formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu na swoje dane, a wie, że jest to konieczne. Poprosił więc doradcę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. 

Doradca poinformował pana Marka, że w pierwszej kolejności powinien załatwić formalności dotyczące dziedziczenia spadku. Samochód bowiem jest częścią masy spadkowej po zmarłym ojcu. W tym celu Pan Marek może złożyć w Sądzie właściwym miejscowo dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, lub udać się do notariusza, aby sporządził on akt poświadczenia dziedziczenia. Ten dokument jest konieczny, aby Pan Marek mógł dopełnić dalszych formalności związanych z przerejestrowaniem auta.

Gdy już Pan Marek będzie posiadał akt poświadczenia dziedziczenia wtedy powinien udać się do wydziału komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. W Warszawie Wydziały komunikacji znajdują się w każdym urzędzie dzielnicowym, należy więc udać się do wydziału w dzielnicy, w której zamieszkujemy. 

Pan Marek, aby przerejestrować na siebie samochód Taty będzie potrzebował następujących dokumentów:

– dowodu poświadczającego własność pojazdu ( w tym przypadku będzie to Akt poświadczenia dziedziczenia)

– kartę pojazdu 

– dowód rejestracyjny pojazdu

– wniosek o rejestrację pojazdu

– dokument potwierdzający tożsamość Pana Marka 

Dodatkowo po śmierci Taty Pan Marek jest też odpowiedzialny za opłacenie ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu, i nie wygasa z chwilą śmierci właściciela pojazdu. Pan Marek zatem po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem auta, powinien poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu, i podpisać nową umowę ubezpieczeniową.

Podstawa prawna:
Art. 931 Kodeksu Cywilnego
Art. 73 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 23 Ustawy Ubezpieczenia obowiązkowe, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Autorka: Małgorzata Dąbrowska


Jedna myśl w temacie “Jakich formalnosci należy dopełnić aby przerejestrować samochód?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.