Jak dopełnić formalności związanych z wyrejestrowaniem samochodu?

Pani Wanda utrzymuje się z niewielkiej emerytury. Niedawno tragicznie zmarł jej dorosły syn, będący kawalerem i nie posiadający dzieci. Syn w chwili śmierci nie pozostawił testamentu. Mąż odszedł kilka lat temu, więc Pani Wanda została jedynym spadkobiercą ustawowym po zmarłym synu. Syn pani Wandy był właścicielem samochodu osobowego marki Opel, który Pani Wanda odziedziczyła po jego śmierci. Samochód jest stary i wymaga napraw lub wymiany części. Pani Wanda nie ma prawa jazdy i samochód nie jest jej potrzebny. Wie też, że ze skromnej  emerytury nie podołałaby finansowo, aby ponosić wydatki, na konieczne naprawy. Do doradcy zgłosiła się, aby uzyskać informacje jakich formalności powinna dopełnić, aby pozbyć się niechcianego samochodu.

Jak wspominałam w poprzednim artykule dostępnym tutaj : https://poradnictwoobywatelskie.com/2023/02/27/jakich-formalnosci-nalezy-dopelnic-aby-przerejestrowac-samochod/,  pierwszym krokiem koniecznym do wykonania, aby załatwić formalności jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. 

Następnie po uzyskaniu dokumentu poświadczającego dziedziczenie, Pani Wanda może sprzedać samochód lub oddać go do kasacji. Ponieważ, zdaniem Pani Wandy samochód nie przedstawia dużej wartości, jest zdecydowana, aby przeznaczyć go na złom. W takim wypadku nie wystarczy oddać pojazdu do stacji demontażu. Po zdemontowaniu samochodu Pani Wanda powinna otrzymać następujące dokumenty :

– unieważnienie karty pojazdu (jeżeli pojazd kartę posiadał)

– unieważnienie tablic rejestracyjnych

– zaświadczenie o przyjęciu auta do stacji demontażu

– unieważnienie dowodu rejestracyjnego. 

Wyrejestrowanie pojazdu kosztuje 10 zł, chyba że powodem wyrejestrowania jest całkowita utrata pojazdu bez zmiany właściciela. Taka sytuacja zaszłaby, gdyby np. samochód, ktory odziedziczyła pani Wanda spłonął. Dodatkowa opłata na rzecz gminy jest zależna m.in. od rodzaju utraconego pojazdu, a pieniądze są przeznaczone na utrzymanie czystości i porządku w Twojej gminie.

Z tymi dokumentami Pani Wanda powinna się udać do Wydziału Komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i tam złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu oraz załączyć zaświadczenie o demontażu. Pani Wanda powinna to zrobić w terminie 30 dni od dnia otrzymania wyżej wymienionych dokumentów. Dodatkowo konieczne jest, aby zabrała ze sobą tablice rejestracyjne pojazdu. Dopiero po wizycie w Wydziale Komunikacji cała procedura wyrejestrowania auta zostanie oficjalnie zakończona, i wtedy Pani Wanda będzie mogła poinformować firmę, w której samochód był ubezpieczony, że został wyrejestrowany. Z chwilą wyrejestrowania auta na Pani Wandzie przestanie ciążyć obowiązek ubezpieczania go. Jednak aby się tak stało Pani Wanda jest zobowiązana do poinformowania firmy ubezpieczeniowej o wyrejestrowaniu auta. 

Podstawa prawna:
Art. 931 Kodeksu Cywilnego
Art. 79 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

Autorka: Małgorzata Dąbrowska


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.