Jak pomóc dziecku uzależnionemu od narkotyków?

Pani Joanna sama wychowuje dwoje dzieci – 16 letniego Marcina i 7 letnia Alę. Dotychczas nie miała kłopotów z dziećmi. Jednak sytuacja zmieniła się od czasu zmiany szkoły syna. Syn poszedł do liceum, znalazł się w nowym środowisku i zaczął przebywać w nowym towarzystwie. Pani Joanna przestała mieć z nim kontakt, stał się zamknięty, na pytania co się dzieje, odpowiadał opryskliwie. Każda rozmowa kończyła się kłótnią. Tłumaczyła sobie, że to dojrzewanie, nowa szkoła, nowe wymagania, jakoś się dotrze. Ale było coraz gorzej. Próbowała rozmawiać z nauczycielami, którzy też mieli uwagi do zachowania syna ale głównie z powodu częstych nieobecności w szkole bądź nieprzygotowania do lekcji. Niepokój jej wzmógł się, kiedy syn zaczął znikać wieczorami i wracać późno a rano trudno było go dobudzić. Próbowała pytać syna, co się dzieje, prosiła aby z nią porozmawiał ale na próżno. Syn reagował albo agresją albo wychodził z domu. Zaczęła podejrzewać, że syn może być pod wpływem narkotyków lub innych środków psychoaktywnych. Nie chciała nikomu w swoim otoczeniu mówić o tych problemach, nie wiedziała gdzie mogłaby uzyskać pomoc. Zwróciła się do doradcy obywatelskiego z pytaniem, co ma zrobić w tej sytuacji. 

Doradca wysłuchał pani Joanny i przedstawił jej możliwości uzyskania pomocy.

Przede wszystkim doradca  zapewnił panią Joannę, że najważniejsze jest, żeby nie zostawiała syna z jego problemami ale szukała pomocy. Jeżeli podejrzewa syna o używanie substancji psychoaktywnych warto o swoich podejrzeniach porozmawiać ze specjalistami od leczenia uzależnień.

Taką pomoc może otrzymać bezpłatnie w kilku miejscach. Są to Punkty Informacyjno-konsultacyjne, które działają w każdej dzielnicy w stolicy. Wystarczy umówić się na spotkanie z psychologiem czy terapeutą uzależnień i opowiedzieć o problemach. Ta rozmowa pozwoli na wstępną diagnozę problemu i ustalenie adekwatnego planu pomocy rodzinie.

Drugim ważnym miejscem wsparcia w problemie uzależnienia od środków odurzających są poradnie profilaktyki, leczenia i terapii uzależnień, działające w ramach kontraktu z NFZ, które udzielają bezpłatnie konsultacji, porad oraz prowadzą terapie indywidualne oraz grupowe dla rodzin i osób uzależnionych. Niestety często do tych poradni są dość długie terminy zapisów. Jedną z takich placówek jest poradnia profilaktyki, leczenia i terapii uzależnień Stowarzyszenia MONAR przy ul. Hożej 57 w Warszawie.  Pani Joanna może z tej pomocy skorzystać najpierw sama aby dowiedzieć się co może zrobić w sytuacji, która ją niepokoi. Poradnie prowadzą programy wsparcia również dla członków rodzin, które mają problemy z uzależnieniem w rodzinie. W poradni rodzice mogą uzyskać poradę oraz wsparcie psychologiczne zarówno dla siebie oraz dla swojego dziecka. Kiedy pani Joanna uzyska pomoc od terapeuty będzie mogła skuteczniej rozmawiać z synem o jego problemach i o możliwości skorzystania z pomocy specjalistów.

Ponadto w Warszawie pomoc rodzicom oraz  dzieciom i młodzieży uczącej się w szczególności w zakresie poprawy funkcjonowania psychicznego oferują bezpłatnie również poradnie psychologiczno-pedagogiczne publiczne jak i prowadzone przez organizacje pozarządowe – link do pełnej oferty.

W każdej chwili pani Joanna może skontaktować się również z pracownikami Telefonu Zaufania 801 199 990, gdzie codziennie w godzinach 16-21 można uzyskać pełne informacje na temat problemów dotyczących narkomanii.

Gdzie można uzyskać pomoc?

W leczeniu i rehabilitacji osób uzależnionych nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że można skorzystać z dowolnej placówki na terenie Polski niezależnie od miejsca zamieszkania (zameldowania). Wykaz placówek pomocowych

Czy leczenie jest obowiązkowe?

Zgodnie z polskim prawem leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne. Przepis ten nie dotyczy jednak osób ubezwłasnowolnionych, skierowanych na leczenie w drodze postępowania sądowego. Dzieci i młodzież do 18 roku życia, zgodnie z art. 30 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, mogą zostać skierowane przez sąd rodzinny, na wniosek przedstawiciela ustawowego, krewnych w linii prostej, rodzeństwa lub faktycznego opiekuna, na przymusowe leczenie i rehabilitację, okres ten jednak nie może być dłuższy niż 2 lata.

Jaki jest koszt leczenia dla osoby uzależnionej od narkotyków?

Leczenie osób uzależnionych w zakładach opieki zdrowotnej, realizujących świadczenia na podstawie kontraktów podpisanych z Narodowym Funduszem Zdrowia jest bezpłatne, zarówno dla osób posiadających ubezpieczenie, jak i nieubezpieczonych.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii

Autorka: Teresa Sierawska


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.