Dodatek elektryczny – kto może składać wniosek?

Pani Beata wraz z synem mieszkają w lokalu o wielkości ponad 60 m2. Jedynym źródłem ogrzewania ich mieszkania jest energia elektryczna. Oboje mają świadczenia, ale w związku z zapowiadanymi podwyżkami pani Beata obawia się wysokich kosztów. Słyszała, że można uzyskać wsparcie finansowe w tym zakresie. Pytała, jakie warunki należy spełnić oraz gdzie składać wniosek?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej weszła w życie dnia 18 października 2022 r.   Zgodnie z jej regulacją gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ciepła jest urządzenie na prąd mogą ubiegać się o dodatek elektryczny.  

Dodatek elektryczny to jednorazowa dopłata w wysokości:

  • 1000 zł – dla osób wykorzystujących do ogrzewania domów i mieszkań urządzenia na prąd, np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery.
  • 1500 zł w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh – podwyższony dodatek dostaną ci, u których zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh. Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5000 kWh.

Kryterium dochodowe nie obowiązuje.

Warunkiem uzyskania dodatku elektrycznego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).  Mimo, że termin składania zgłoszeń już minął, gminy dalej przyjmują deklaracje. Można dokonać wpisu w urzędzie gminy lub miasta oraz w formie elektronicznej na stronie: CEEB.gov.pl (przez profil zaufany).

W jakim terminie i gdzie składać wniosek o dodatek?

Wnioski o dodatek elektryczny można składać w urzędach gmin właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r.

Wnioski o wypłatę dodatku złożone po 1 lutego 2023 r. pozostaną bez rozpoznania.

Dodatek wypłacany będzie do 31 marca 2023 r.

We wniosku należy zawrzeć następujące informacje:

  • imię, nazwisko;
  • numer identyfikacyjny PESEL;
  • adres zamieszkania;
  • numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku energetycznego;
  • dane osoby lub osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego;
  • informację dotycząca źródeł ogrzewania zasilanych energią elektryczną.

Wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego można znaleźć pod tym adresem:

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, lub uniemożliwienie jego przeprowadzenia, stanowi podstawę do odmowy przyznania dodatku.

Kto nie będzie mógł skorzystać z dodatku elektrycznego?

Z dodatku elektrycznego nie będą mogły skorzystać osoby, które otrzymały już inne wsparcie: dodatek węglowy, dopłatę do peletu, drewna, gazu czy oleju opałowego.

Dodatek elektryczny nie przysługuje też posiadaczom fotowoltaiki.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej Dz.U.2022.2127 z dnia 2022.10.17.

Autor: Monika Lisik


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.