Obowiązki pracodawcy w przypadku zajęcia komorniczego wynagrodzenia pracownika

Pani Wanda przyszła do Punktu Nieodpłatnych Porad Obywatelskich z prośbą o pomoc w kontakcie z pracodawcą. Jest matką samotnie wychowującą dwoje nastolatków. Pracuje w firmie na umowę o pracę na pełnym etacie. Na dzieci otrzymuje alimenty od męża. Jednak pomimo, że jej wynagrodzenie znacznie przekracza najniższą krajową, to i tak razem z alimentami nie wystarcza na wszystkie wydatki szczególnie, kiedy zaczyna się rok szkolny albo wakacje, które zawsze stara się dzieciom zorganizować. Po rozwodzie z mężem kilkakrotnie przeprowadzała się, zmieniając mieszkanie na takie z mniejszymi obciążeniami. Przyznaje, że wzięła kilkakrotnie kredyty dla ratowania sytuacji, które niestety nie zawsze udawało się jej spłacać. Kiedy otrzymała ostatnio wynagrodzenie, okazało się, że było zmniejszone. Zapytała księgowej o powód tego zmniejszenia. Otrzymała informację, że z wynagrodzenia zostało dokonane potrącenie komornicze. Kiedy zapytała o szczegóły tego potrącenia, a przede wszystkim zależało jej na kontakcie z komornikiem, księgowa przekazała, że powie to jej, kiedy otrzyma podstawę prawną w tej sprawie. Pani Wanda zwróciła się ze swoim problemem do doradcy z Punktu Nieodpłatnych Porad Obywatelskich.

Po wysłuchaniu historii Pani Wandy doradca przede wszystkim przekazał jej, że pracownik ma prawo do uzyskania wszelkich informacji w sprawie swojego wynagrodzenia od pracodawcy. To prawo pracownika reguluje art. 85 §5 Kodeksu pracy: „ pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie”.

Doradca przedstawił klientce także zasady działania komornika w sytuacji uzyskania tytułu wykonawczego od wierzyciela. Przekazał, że komornik wszczyna egzekucję zwykle na wniosek wierzyciela po przedstawieniu przez niego tytułu wykonawczego i przystępuje do egzekucji zadłużenia w pierwszej kolejności z wynagrodzenia pracownika.(art. 833 § 1 K.p.c., wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy).

Komornik sądowy przed podjęciem swoich działań ma obowiązek wysłania pisma o zajęciu wynagrodzenia zarówno do pracownika, jak i do pracodawcy. Pani Wanda prawdopodobnie z powodu częstej zmiany miejsca zamieszkania nie odebrała powiadomienia od komornika.

Pracodawca po otrzymaniu pisma od komornika ma obowiązek w ciągu 7 dni poinformować komornika o wysokości wynagrodzenia pracownika za okres trzech miesięcy poprzedzających miesiąc zajęcia oraz przekazanie zestawienia miesięcznego wynagrodzenia pracownika za pracę i oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów. Pracodawca ma obowiązek także poinformować komornika, w jakich terminach będzie przekazywać zajęte wynagrodzenie wierzycielowi. 

Wysokość potrąceń komorniczych z wynagrodzenia szczegółowo reguluje art. 87 Kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami wysokość kwoty, którą komornik sądowy może zająć z wynagrodzenia jest zależna od płacy minimalnej w danym roku. W roku 2022 tą kwotą jest 3.010 zł brutto, czyli 2.364 zł netto. Wysokość kwoty wolnej od zajęcia komorniczego jest uniwersalna dla wszystkich dłużników niealimentacyjnych, którzy pracują na podstawie umowy o pracę i na pełen etat.

Warto także pamiętać o tym, że poza kwotą, którą komornik musi bezwzględnie pozostawić każdemu dłużnikowi, jest też określona maksymalna procentowa wartość, którą komornik może zająć z wynagrodzenia. I tak w 2022 roku komornik sądowy może zająć maksymalnie:

– 60% wynagrodzenia, jeżeli długi powstały z powodu alimentów,

– 50% wynagrodzenia, jeżeli długi powstały z innych powodów.

Przy czym zasady dotyczące zajęcia 50% lub 60% wynagrodzenia oraz wymóg pozostawienia do dyspozycji dłużnika równowartości wynagrodzenia minimalnego w danym roku, należy traktować łącznie. Oznacza to, że jeśli zarobki osoby wynoszą równowartość minimalnego wynagrodzenia na dany rok, to komornik nie może skorzystać z prawa do zajęcia 50% lub 60% tego wynagrodzenia. W takim przypadku zajęcie komornicze będzie wynosiło 0 zł.

Doradca wyjaśnił klientce, że w przypadku potrąceń komorniczych, działania pracodawcy nie wynikają z jego dobrej czy złej woli, lecz są obowiązkiem wobec komornika. Nawet jeżeli pracownik zmieni pracę to tytuł wykonawczy będzie obowiązywał nadal do czasu spłaty zadłużenia.

Doradca upewnił także klientkę, że jej poszukiwanie kontaktu z komornikiem jest jak najbardziej wskazane, aby ustalić szczegóły tytułu wykonawczego wierzyciela, w tym ustalenie wysokości zadłużenia, które obejmuje tytuł wykonawczy.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2021 r. poz. 1162 ) W szczególności art.87 Potrącenia z wynagrodzenia za pracę; egzekucja z wynagrodzenia za pracę] 

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r.- Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2052).

Autor: Teresa Sierawska


3 myśli w temacie “Obowiązki pracodawcy w przypadku zajęcia komorniczego wynagrodzenia pracownika

  1. Dzień dobry,
   Komornik może zająć z konta bankowego 25% świadczenia rehabilitacyjnego o ile jest to dług niealimentacyjny. W przypadku długu alimentacyjnego może ściągnąć 60% świadczenia.
   Przy czym przy długu niealimentacyjnym kwotą wolną od zajęcia jest – 2257,50 zł.

   Polubienie

 1. Sprostowanie
  Do mojej odpowiedzi wkradł się błąd.
  Nie powinno być, że przy długu alimentacyjnym potrącenia komornicze z konta bankowego są do wysokości 60% posiadanych środków, tylko powinno być:

  Przy długach alimentacyjnych, potrącenia komornicze ze środków finansowych z konta bankowego nie mają ograniczeń.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.