Czy meldunek jest obowiązkowy?

Pani Kinga ma 35 lat. Przez wiele lat mieszkała z mamą w lokalu komunalnym. Niedawno znalazła jednak dobrze płatną pracę, dzięki temu mogła się usamodzielnić, wyprowadzając od mamy. Wynajęła lokal na rynku komercyjnym. Z mamą nigdy nie miała zbyt dobrych kontaktów, dwa dni temu dowiedziała się, że została wydana decyzja o jej wymeldowaniu z mieszkania mamy. Pani Kinga jest bardzo zaniepokojona tą sytuacją, martwi się, że jeśli nie będzie nigdzie zameldowana, to czekają ją konsekwencje prawne. Poruszyła też aspekt prawa do lokalu komunalnego, w którym obecnie mieszka jej mama. Zgłosiła się do doradcy po pomoc w tej sprawie.

Doradca poinformował Panią Kingę, że zgodnie z ustawą o ewidencji ludności, zameldowanie na pobyt stały lub czasowy jest potwierdzeniem miejsca pobytu osoby w danym miejscu. W przypadku Pani Kingi, ponieważ zmieniła miejsce pobytu, jej mama miała prawo, złożyć wniosek o jej wymeldowanie z urzędu z lokalu, w którym Pani Kinga aktualnie nie przebywa i nie zamieszkuje.

W związku z tym, na wniosek głównego najemcy lokalu, jakim jest mama Pani Kingi, decyzja o wymeldowaniu została wydana zgodnie z prawem ponieważ Pani Kinga opuściła miejsce stałego pobytu i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Warto również pamiętać o tym, że w świetle obecnych przepisów, meldunek nie jest potwierdzeniem tytułu prawnego do lokalu. Ponadto sam fakt zameldowania nie daje podstaw do wstąpienia w najem po śmierci najemcy więcej o tym w artykule:

Pani Kinga obecnie nie jest zameldowana w żadnym miejscu, a zgodnie z ustawą o ewidencji ludności, po przeprowadzce powinna niezwłocznie wymeldować się z miejsca, które opuściła i dopełnić obowiązku meldunkowego (który spoczywa na każdym pełnoletnim obywatelu Polskim) w nowym miejscu.

Pani Kinga powinna zgłosić się do wydziału meldunkowego, w urzędzie dzielnicy, w której obecnie mieszka najpóźniej do 30 dnia, od momentu, gdy zamieszkała w nowym lokalu. Wizytę w Urzędzie dzielnicy Pani Kinga może zarezerwować elektronicznie, na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy właściwego dla jej aktualnego miejsca zamieszkania. Pani Kinga może również złożyć wniosek internetowo, wtedy jednak będzie potrzebne potwierdzenie tożsamości. Tożsamość można potwierdzić albo za pośrednictwem profilu zaufanego, albo z pomocą e-dowodu, lub podpisu kwalifikowanego. Aby dopełnić formalności Pani Kinga będzie potrzebowała również umowy najmu, którą zawarła z właścicielem mieszkania.

Ponieważ Pani Kinga planuje przebywać w lokalu, który wynajmuje przez dłuższy okres czasu może zameldować się na pobyt stały. Gdyby jednak czasowo tylko opuściła miejsce swojego zamieszkania, wtedy w miejscu do którego pojedzie powinna się zameldować na pobyt czasowy.

Podstawa prawna:
Ustawa o Ewidencji ludności art 24 - 35.
Dodatkowe źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/obowiazek-meldunkowy

Autor: Małgorzata Dąbrowska


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.