Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”-  przestrzeń dla seniorek i seniorów, osób w średnim wieku, młodzieży, dzieci i organizacji pozarządowych.

Pani Elżbieta ma 72 lata, jest osobą samotną, nie ma bliskiej rodziny. Jak sama podkreśla, jest w dobrej kondycji fizycznej, jednak od jakiegoś czasu czuje się bardzo samotna – kilka miesięcy temu zmarła jej najbliższa krewna ciocia Krystyna. Pani Ela, jak sama podkreśla, jest osobą nieśmiałą i ma trudności z nawiązywaniem kontaktów, choć kiedyś miała dobry kontakt z dziećmi – przez kilka lat przed odejściem na emeryturę pracowała w świetlicy szkoły podstawowej. Pani Ela obsługuje komputer, ale niestety nie zna praktycznie Internetu – chętnie by się tego nauczyła. Lubi malować, pisze też wiersze, a na balkonie ma piękny kwiatowy ogródek. Pani Ela pyta czy gdzieś w okolicy jej miejsca zamieszkania (Żoliborz) znajdzie miejsce, które mogłoby ją wesprzeć w nawiązaniu kontaktów z innymi osobami o podobnych do niej zainteresowaniach?

Doradczyni obywatelska opowiedziała pani Elżbiecie o Warszawskim  Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, którego misją jest kreowanie  działań na rzecz wzmacniania aktywności seniorek i seniorów oraz grup międzypokoleniowych, integrujących wspólnotę sąsiedzką, dzielnicową i miejską, wzmacniającą Warszawę w budowaniu wizerunku miasta przyjaznego i dostępnego dla osób w każdym wieku.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM) realizuje swoją misję w kilku równoległych obszarach, do których należą: 

 • aktywizacja i wsparcie seniorek i seniorów,
 • wolontariat, w tym w szczególności wolontariat senioralny,
 • współpraca z organizacjami pozarządowymi,
 • rozwój projektów senioralnych,
 • kreowanie przestrzeni do interakcji i dialogu międzypokoleniowego.

Centrum jest miejscem, w którym funkcjonuje stołówka oferująca obiady, klubo-kawiarnia, sala gimnastyczna, fryzjer, pralnia, pracownia plastyczna i informatyczna, sale porad i konsultacji.

Warto też podkreślić, że  CAM reaguje na bieżące potrzeby osób starszych w Warszawie, w Centrum od marca 2022 roku działa grupa wsparcia dla osób z Ukrainy, które spotykają się tu cyklicznie. 

Centrum obecnie prowadzi m.in. zajęcia dla seniorek/seniorów:

 • gimnastyka antydyskopatyczna – konsultacje indywidualne 
 • zajęcia gimnastyczne, joga, 
 • kursy językowe: angielski i niemiecki
 • zajęcia plastyczne, malarskie, warsztaty rękodzieła
 • indywidualne zajęcia z obsługi komputera/Internetu/ smartfonu
 • ogród społecznościowy – warsztaty ogrodnicze
 • gry planszowe/brydż/szachy 
 • zajęcia muzyczne, chór, gry na instrumentach

 Wszystkie zajęcia i aktywności w CAM są bezpłatne dla uczestniczek i uczestników. 

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej prowadzi obecnie także projekt „Miasto z sercem — wsparcie i aktywizacja seniorów”. Projekt zakłada świadczenie usług opiekuńczych i sąsiedzkich usług opiekuńczych dla seniorek i seniorów z terenu Woli i Śródmieścia – dzielnic m.st. Warszawy. W ich ramach wolontariusze i wolontariuszki będą wspierać seniorów i seniorki m.in. poprzez wsparcie w codziennych czynnościach, takich jak np. zakupy, wspólne spacery, spędzanie razem czasu, działanie w najbliższym otoczeniu, np. organizowanie spotkań towarzyskich z sąsiadami, towarzyszenie w wydarzeniach kulturalnych, dbanie o wspólną przestrzeń i inne. Centrum przyjmuje aktualnie zgłoszenia uczestniczek i uczestników – osób w wieku 60+ mieszkających na Woli lub Śródmieściu oraz osób do wolontariatu sąsiedzkiego.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” wraz z Urzędem Pracy m.st. Warszawy realizuje miejski projekt wsparcia wzbogacony o działania związane z pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym. Senioralne Biuro Karier łączy osoby na emeryturze z zainteresowanymi pracodawcami (wiedza o rynku pracy oraz dostęp do ofert pracy dla osób 60 plus), e-mail: pracaseniora@up.warszawa.pl

Pani Ela otrzymała adres Centrum, które zajduje się na Muranowie na granicy dzielnicy Śródmieście i Woli (klientka ma dobry dojazd ok 10 minut tramwajem):

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

Ul. Nowolipie 25 B,  01-002 Warszawa; tel. 22 838 34 96, 

Zachęcamy także do odwiedzenia strony internetowej CAM oraz profilu na Facebooku:

https://cam.waw.pl/

https://www.facebook.com/camnowolipie/

https://cam.waw.pl/projekt-senioralny/miasto-z-sercem/

Autorka: Anna Thieme


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.