Pani Monika ma 70 lat. Od 40 lat jest mężatką, mają dwoje dorosłych dzieci. Między małżonkami od dawna nie ma więzi. Od 3 lat mąż pani Moniki mieszka oddzielnie. Nie chce mieć kontaktu z żoną. Pani Monika czuje się bardzo samotna. Nie ma wsparcia w dzieciach. Nie potrafi ukryć żalu do męża. Chciałaby porozmawiać z nim o ewentualnej rozdzielności majątkowej (każde z małżonków utrzymuje się z własnej emerytury), sprzedaży wspólnego mieszkania i podzielenia go na dwa mniejsze. Mąż nie odbiera telefonów od pani Moniki. Na kilkakrotne propozycje udziału w terapii małżeńskiej lub mediacji, nigdy się nie zgodził.
Pani Monika obawia się decydującej rozmowy z mężem – przez lata małżeństwa mąż stosował wobec niej przemoc psychiczną, często oszukiwał ją, oczerniał przed dziećmi. Z powodu tych wieloletnich doświadczeń, pani Monika nie wie, co będzie dla niej najlepsze, trudno jej o tym zdecydować. Wydaje jej się, że odważenie się na rozmowę z mężem, pozwoliłoby jej na odzyskanie dawno zapomnianej wolności i niezależności.
Ponieważ podjęcie jakiejkolwiek decyzji przez panią Monikę jest w tym momencie dla niej trudne, doradca zaproponował jej wsparcie psychologiczne lub terapeutyczne. Profesjonalną, nieodpłatną pomoc może ona otrzymać w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej na terenie swojej dzielnicy – w Wawrze. Mogłaby uczestniczyć w terapii indywidualnej lub grupowej. Jeżeli terapia pozwoli pani Monice na wzmocnienie – może ona skonsultować z doradcą możliwe do wykonania ścieżki rozwiązania swoich problemów. Pani Monika zgodziła się na wizytę w Poradni.
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy (SPR Wawer) świadczy nieodpłatne usługi dla mieszkańców całej Warszawy.
W SPR Wawer prowadzona jest:
- psychoterapia indywidulana i grupowa dla osób dorosłych,
- psychoterapia indywidualna dla dzieci i młodzieży,
- psychoterapia dla par i rodzin.
Dla osób dorosłych:
- konsultacje do psychoterapii (częste powody zgłoszenia to m.in.: zaburzenia nastroju, depresja, lęki, nerwica, kryzys w życiu osobistym i zawodowym, mobbing, zaburzenia osobowości i/lub relacji z innymi, problemy ze zrozumieniem siebie, trudności w relacjach
i funkcjonowaniu społecznym); - psychoterapia indywidualna (po zakończeniu procesu konsultacji) – zwykle 1 raz w tygodniu – maksymalnie do 2 lat
- psychoterapia grupowa (po zakończeniu procesu konsultacji) – zwykle 1 raz w tygodniu – maksymalnie do 2 lat; grupa liczy od 8 do 12 osób.
Pomoc psychologiczna dla par i rodzin:
- konsultacje do psychoterapii par (częste powody zgłoszenia m.in. trudności w relacjach między małżonkami/partnerami, konflikty, kryzysy, brak zrozumienia, nadmierne zdystansowanie, zdrada, problemy w komunikacji);
- psychoterapia par (po zakończeniu procesu konsultacji) – zwykle raz na 2 tygodnie – maksymalnie do 2 lat;
- konsultacje do psychoterapii rodzin (częste powody zgłoszenia m.in. trudności w relacjach pomiędzy członkami rodziny, brak zrozumienia, problemy ujawniające się w zachowaniu dziecka, konflikty);
- psychoterapia rodzin (po zakończeniu procesu konsultacji) – zwykle raz na 2 tygodnie – maksymalnie do 2 lat.
Ważnym aspektem prowadzonych w Internecie odziaływań jest wzmacnianie kondycji psychicznej człowieka w czasie pandemii, jednak treści psychoedukacyjne dotyczą także wielu innych tematów z obszaru zdrowia psychicznego osób dorosłych, dzieci, młodzieży, małżeństw oraz rodzin.Są inspiracją zarówno dla mieszkańców jak i dla profesjonalistów pracujących w innych instytucjach.
SPR Wawer współpracuje z placówkami edukacyjnymi, placówkami wychowawczymi (np. poprzez organizowanie warsztatów psychoedukacyjnych) oraz w zależności od potrzeb i możliwości z innymi instytucjami, które zwracają się do Poradni z propozycją współpracy np.: ośrodek adopcyjny, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer. Ponadto nawiązane są relacje ze Specjalistycznymi Poradniami Rodzinnymi Dzielnicy Bemowo i Bielany, a także innymi poradniami psychologicznymi i specjalistycznymi oraz instytucjami z terenu miasta stołecznego Warszawy, działającymi w obszarze ochrony zdrowia psychicznego.
Uwaga! Poradnia nie prowadzi terapii uzależnień oraz psychoterapii osób wymagających intensywniejszej niż ambulatoryjna forma terapii np. w warunkach Oddziału Dziennego.
Kontakt do SPR Wawer:
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy (SPR Wawer)
ul. Włókiennicza 54;
04-974 Warszawa;
tel.: 22 277 11 98 ;
e-mail: sekretariat@sprwawer.pl ; www.sprwawer.pl
Autor: Małgorzata Borkowska-Koczyk