Nowe zasady pobytu w uzdrowiskach

Pani Zenobia ma 75 lat. Od dawna cierpi na poważne dolegliwości reumatyczne. Co 2 lata jeździ z tego powodu do sanatorium. Po takim 3-tygodniowym pobycie czuje się przez kilka miesięcy jak nowo narodzona.

Kolejny raz do sanatorium miała wyjechać 17 marca, ale w związku z pandemią sanatoria zostały zamknięte i do wyjazdu nie doszło. Dwa dni temu pani Zenobia odebrała pismo z NFZ, że w poniedziałek 22 czerwca ma się stawić w sanatorium. Słyszała w mediach, że teraz wyjeżdżając do uzdrowiska trzeba wykonać test na koronawirusa. Z telewizji wie, że takie testy są drogie, dlatego pyta czy za wykonanie testu będzie musiała sama zapłacić?

Pani Zenobia jest także ciekawa jak kwestia pobytu w sanatorium będzie wyglądała w przypadku jej znajomego, którego poznała w Ciechocinku 2 lata temu. Znajomy był w sanatorium w momencie, gdy epidemia wybuchła i jego pobyt został z tego powodu przerwany.

Informacje przekazywane w mediach są prawdziwe. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja b.r. w sprawie ustanawiania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 15 czerwca b.r. warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podstawą do wykonania tego testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową potwierdzone przez Oddział Wojewódzki NFZ. 

O tym gdzie, kiedy i w jakich godzinach będzie można pobrać wymaz do badania na koronawirusa, poinformuje pisemnie Oddział Wojewódzki NFZ. Ważne jest, że test można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego.

Dla pacjentów uzdrowiskowych test jest bezpłatny. Za pobranie wymazu i wykonanie testu, we wskazanych przez Oddział Wojewódzki NFZ punktach, płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przed wykonaniem testu trzeba skontaktować się z sanatorium i podać swój aktualny nr telefonu. Wynik testu — jeszcze przed wyjazdem — przekaże Pani Zenobii telefonicznie uzdrowisko, do którego została skierowana. W przypadku wykluczenia koronawirusa uzdrowisko potwierdzi telefonicznie przyjazd Pani Zenobii.

Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest zalogowanie się na indywidualnym internetowym koncie pacjenta (IKP – http://www.pacjent.gov.pl), na którym też znajdzie się wynik testu. Konto to jest przydatne również w wielu innych kwestiach dotyczących naszego zdrowia.

Co do znajomego Pani Zenobii, to jeśli przerwał on leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową z powodu pandemii, przed upływem 15-go dnia przewidzianego programem pobytu, może kontynuować jego realizację od dnia 15 go czerwca b.r na podstawie dotychczasowego skierowania. Oczywiście pod warunkiem, że uzyska negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

Kontynuacja realizacji leczenia uzdrowiskowego będzie się odbywała na dotychczasowych warunkach. Oczywiście dni już wykorzystane przez znajomego pani Zenobii zostaną mu od pobytu odliczone. Świadczeniodawca – uzdrowisko uzgodni ze znajomym pani Zenobii termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia. Termin ten nie może być późniejszy niż dzień 30 września 2020 r.

Autor: Anna Masny-Żelazowska


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.