допоможіть Україні

Пані Ірина разом із 6-місячною донькою втікла від війни в Україні і на початку березня 2022 року приїхала до Польщі. На даний момент вона живе в Варшаві в кімнаті, яку їй безкоштовно виділила одна із польських сімей. Пані Ірина звернулась з порадою щодо її перебування на території Польщі – хоче дізнатись чи повинна його легалізувати, чи може влаштуватися на роботу та чи може отримати якусь фінансову допомогу.

Громадський радник повідомив Паню Ірину, що в суботу 12 березня 2022 р. президентом Польщі був підписаний акт про допомогу громадянам України в зв‘язку із збройним конфліктом на території цієї країни, а також представив найважливіші проблеми, про які питала Пані Ірина:

 • ПЕРЕБУВАННЯ – перебування громадян України, котрі перетнули кордон від 24 лютого 2022р., вважається легальним в період 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022р. Тому перебування Пані Ірини та її доньки є легальним на основі цього акту перетинання українсько-польського кордону в період від 24.02.2022.
 • ІДЕНТИФІКАЦІЙНИЙ КОД – це номер, який надається усім людям, які перебувають на території Польщі, який надає змогу користати із наділенних повноважень напр. медичної допомоги чи фінансових свідчень. Для того, щоб отримати ідентифікаційний код, потрібно подати заяву (бланк для завантаження тут: https://mc.bip.gov.pl/…/wzorwnioskuonadanienumeru). Заяви приймаються від середи 16 березня 2022 р. в представничих пунктах Управління в справах громадян та Адміністрації районних відділень. До заяви необхідно прикріпити фотографію, а також пред‘явити документ, що посвідчує особу, напр. внутрішній або закордонний паспорт, Карту Поляка, водійські права, а в випадку дітей свідоцтво про народження. Під час подачі заяви будуть зняті відбитки пальців від людей старше 12 років. Якщо ви погоджуєтеся, вказуєте номер телефону та адрес електронної пошти під час призначення вам ідентифікаційного коду, можна буде одночасно створити довірений профіль, який полегшить подальшу заяву на різні форми допомоги.
 • РОБОТА – громадяни України, котрі приїхали до Польщі від 24.02.2022 мають повний доступ до ринку праці і не потребують жодних додаткових дозволів.
 • МЕДИЧНА ДОПОМОГА – громадяни України, котрі прибули до Польщі від 24.02.2022, можуть безкоштовно користати з медичної допомоги в рамках Національного фонду охорони здоров‘я.
 • СІМЕЙНІ ПІЛЬГИ – громадяни України, котрі прибули до Польщі від 24.02.2022 і котрі внесені до реєстру ідентифікаційного коду, мають право на отримання таких пільг, як: сімейні виплати, сімейний капітал, добрий старт, а також співфінансування знижки батьківської плати за перебування дитини в яслах, дитячих секціях або у щоденного опікуна. Пільга надається після виконання відповідних умов і критеріїв, встановлених законами та підзаконними актами, що регулюють ці пільги, за винятком умови наявності карти на проживання з анотацією «Доступ до ринку праці». Заяви на отримання сімейної допомоги можна подати до районного управління компетентного за місцем проживання, а заяви на отримання сімейної допомоги на дитину, сімейний капітал і добрий старт подаються до державної страхової установи через електронну систему.
 • ОДНОРАЗОВА ФІНАНСОВА ДОПОМОГА – громадяни України, котрі прибули до Польщі від 24.02.2022 і котрі внесені до реєстру ідентифікаційного коду мають право до допомоги у вигляді одноразової фінансової допомоги у розмірі 300 злотих на особу, призначену на утримання, зокрема на покриття витрат харчування, одягу, взуття, особистий догляд та оплату житла. Заяву про виплату одноразової фінансової допомоги потрібно подати письмово до компетентного за місцем проживання Центру соціального захисту населення.
 • СВІДЧЕННЯ ПРО СОЦІАЛЬНУ ДОПОМОГУ – громадяни України, котрі прибули до Польщі від 24.02.2022 і котрі внесені до реєстру ідентифікаційного коду, мають можливість отримати допомогу у вигляді свідчення про соціальну допомогу, як матеріальну у вигляді субсидій, так і негрошової допомоги, напр.шкільних обідів для дітей. Заяву про допомогу потрібно подати письмово до компетентного за місцем проживання Центру соціального захисту населення.

Підсумки: найважливіше для Пані Ірини є подання заяви про надання їй і її доньці ідентифікаційного коду, тому що цей код дає право до отримання різноманітних пільг і допомог на території Польщі.

Повідомляємо, що у разі потреби громадські радники весь час допомагають у заповненні бланків про надання ідентифікаційного коду, а також надають інформацію про права громадян України, котрі прибули до Польщі від 24.02.2022

Правова основа:

Закон з 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України і зв‘язку зі збройним конфліктом на території цієї країни.

Автор: Марта Єжиковска

Доповнення:

Грошова допомога особам, які забезпечують проживання та харчування громадянам України

16.03.2022 року набрала повноважень Постанова Ради Міністрів з 15.03.2022 року про максимальний розмір грошової допомоги за надання житла та харчування громадянину України, а також надання цієї допомоги та її продовження.

Нижче знаходиться найважливіша інформація:

 • Допомога визначена у розмірі 40 злотих на особу щоденно;
 • Допомога надається на період надання житла та харчування громадянам України, однак за період не довше ніж 60 днів (в особливих випадках період виплати допомоги може бути продовжений);
 • Заява на надання допомоги подається в районній адміністрації;
 • Надання допомоги і також її виплата залежить від умов проживання – допомога не надається, якщо умови проживання та харчування загрожують життю або здоров‘ю людей, або якщо у заяві представлена неправдива інформація;
 • Заява розглядається протягом 1 місяця з дня подавання;
 • Бланк заяви зазначено в розпорядженні МВС від 19 березня 2022 року і доступний для скачування за посиланням: https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000060801.pdf