допоможіть Україні

Допомога українським мамам в піклуванні про своїх дітей

Опубліковано Терезою Серавською 11 квітня 2022 року

Пані Ірина, українка, мати-одиначка з двома маленькими дітьми (8 років і 4 роки), приїхала зі Львова, щоб врятуватися від бойових дій, звернулась до пункту безкоштовної консультації громадян.

Пані Ірина не має знайомих у Польщі, мешкає у Варшаві, район Охота, дякуючи польській сім’ї, яка надала прихисток. У Львові вона працювала в ресторані офіціанткою і хотіла б якнайшвидше почати працювати у Варшаві, щоб мати можливість забезпечити себе та дітей. Проте найбільшою проблемою для мами двох діток зараз є організація догляду за 4-річним Міроном та 8-річною Олею. 

Чи може пані Ірина розраховувати на дитячий садок у Варшаві? 

До якої школи звернутися, щоб записати Олю, які документи для цього потрібні і які умови зарахування дітей? 

Куди звернутись за допомогою?

Думаючи про українських батьків та їх дітей, Міністерство Освіти Польщі на своєму сайті підготувало інформативний чат-бот українською та польською мовами, де можна шукати допомоги при вступі до школи чи дитсадка. Міністерство також визначило загальні правила прийому дітей з України до польських шкіл, які свідчать, що кожна дитина може розраховувати на місце в школі на підставі документів, а за відсутності документів – на підставі Заяви від батьків, де вказується скільки років дитина вчилась в українській школі і який клас закінчила. Документи чи Заяви не потрібно перекладати польською мовою. Кожна Гміна, яка прийме дітей до своїх шкіл чи садочків, надасть повну допомогу батькам, в тому числі і у пошукушу місця в школах та дитсадках. Діти, які не володіють польською мовою, можуть брати участь у додаткових індивідуальних або групових уроках польської мови. Також будуть проводитись підготовчі заняття для дітей, які цього потребують, і рішення щодо такої форми допомоги прийматимуться індивідуально для кожної дитини. По можливості, органи місцевого самоврядування працевлаштуть українських вчителів, які допомогатимуть порозумітись з польськими викладачами. Більше того, багато органів місцевого самоврядування, залежно від своїх фінансових можливостей, додатково підтримують українських дітей різними видами місцевих пільг, такими як безкоштовний проїзд у громадському транспорті та безкоштовне харчування в школі.

Звісно, ​​у цьому питанні пані Ірина може розраховувати на допомогу варшавської міської служби. У Варшаві кожній дитині шкільного віку є місце в школі, а діти дошкільного віку можуть розраховувати на місце в дитячому садку. Щоб отримати інформацію стосовно шкіл і дитсадків, пані Ірині необхідно звернутись, за місцем проживання, до відділу Освіти та Виховання і подати Заяву про прийом дітей до дитсадка та школи. Відповідно до польського Закону про Освіту, усі діти віком 3-6 років, які не мають польського громадянства, мають право на дошкільне виховання, а діти шкільного віку підлягають обов’язковому шкільному навчанню. Оскільки навчальний рік вже триває, саме відділ Освіти того району, де проживає пані Ірина, шукатиме вільне місце для дітей в садочку та школі. Навчання безкоштовне як у школі, так і догляд у дитячому садку. Крім того, пані Ірина може розраховувати на безкоштовне шкільне харчування для доньки.

Управління освіти столичного міста Варшави призначив районних координаторів у кожному районі для допомоги українським дітям.

https://edukacja.um.warszawa.pl/-/koordynatorzy-dzielnicowi-pomoc-uczniom-z-ukrainy

Тому, коли пані Ірина подасть Заяву у відділі Освіти і Виховання в своєму районі, їй обов’язково передадуть контакти координатора по освіті в цьому районі. Крім того, Відділ Освіти підготував вітальний пакет для українських батьків і дітей, щоб познайомити з польською школою, шкільним календарем. Також в пакеті буде інформація про позакласні заходи, психологічну допомогу та інші корисні поради, які допоможуть українським батькам та їх дітям адаптуватись в новому середовищі.

https://um.warszawa.pl/documents/21449838/32964679/Powitalny-ukr-2022_03.pdf/61069fff-ed1d-a0b7-611b-8da7ede5f135?t=1648199388317