Jakie są zasady świadczenia opieki zdrowotnej obywatelom Ukrainy przybyłym do Polski w wyniku działań wojennych

Pani Olena, 60-letnia Ukrainka, przyjechała do Warszawy kiedy zaczęły się działania wojenne. Przyszła do Punktu Nieodpłatnych Porad Obywatelskich aby poradzić się w sprawie swojego leczenia. Choruje od lat na przewlekłą chorobę. Uciekając do Warszawy zabrała dokumentację medyczną i kilka paczek leków, które zdążyła wykupić we Lwowie przed wyjazdem. Ale leki kończą się, poza tym choroba zaostrzyła się. Pani Olena martwi się bo ma pod swoją opieką dwoje wnucząt w wieku szkolnym i chce mieć siły aby opiekować się nimi. Mieszka w hotelu udostępnionym przez władze Warszawy. 

To dobrze, że pani Olena szuka pomocy, bo chorzy na przewlekłe choroby szczególnie potrzebują, regularnego kontaktu z lekarzem. Same leki nie wystarczą, zresztą one też wymagają recept, kiedy się skończą dlatego konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

Od 12 marca 2022 r weszła w życie specustawa dotycząca warunków leczenia obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w wyniku działań wojennych w Ukrainie. Mają takie same uprawnienia jak obywatele polscy a specustawa zapewnia im również realizację recept także tych, które mają ze sobą z Ukrainy. Aby skorzystać z pomocy lekarza muszą mieć dokumenty takie jak: paszport obywatela Ukrainy ze stemplem Straży Granicznej RP lub zaświadczeniem wydanym przez Straż Graniczną RP, dowód osobisty, prawo jazdy czy np. Kartę Polaka, akty urodzenia dzieci, mogą dodatkowo posługiwać się specjalnym numerem PESEL nadawanym w Polsce obywatelom Ukrainy. Specustawa nie obejmuje osób, które przed 24 lutego 2022 roku przebywały legalnie w Polsce na podstawie zezwoleń pobytowych, miały status uchodźcy, lub złożyły wniosek o uzyskanie takiego statusu. W tym przypadku obowiązują odpowiednie przepisy ustaw dotyczące ochrony cudzoziemców

Jeżeli pani Olena potrzebuje pomocy lekarza specjalisty to musi najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu do najbliższej poradni opieki zdrowotnej działającej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby otrzymać skierowanie do właściwego specjalisty. Jeżeli będzie potrzebna recepta na leki do czasu uzyskania wizyty u lekarza specjalisty, lekarz z poradni wypisze receptę.

Doradca poinformował panią Olenę o adresach najbliższych poradni a także o zasadach funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce oraz sposobach realizacji recept. W przypadku konieczności zrealizowania recepty musi liczyć się z odpłatnością za leki w zależności od kodu jaki będzie określony przez lekarza. Doradca poinformował, że poradnie zdrowia działające w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia są bezpłatne dla pacjentów. Lekarze tych poradni skierują do specjalisty również bezpłatnie a także jeśli przepiszą badania, będą one bezpłatne (np. badanie krwi, tomograf, rezonans, usg, rtg, itp.). Bezpłatny jest również pobyt w szpitalu, do którego skieruje lekarz jeśli zajdzie taka konieczność.

Na pomoc specjalisty czasami trzeba oczekiwać nawet do kilku miesięcy. Polscy pacjenci czasem z powodu zbyt długiego okresu oczekiwania korzystają z odpłatnej prywatnej opieki zdrowotnej. Pani Olenie doradca przekazał, że korzystanie z prywatnych lecznic łączy się nie tylko z opłatą za wizytę ale również z opłatą za badania, na które kieruje lekarz.

W Polsce działa wiele prywatnych firm medycznych między innymi : LUX MED., Enel-MED, Damian, Medicover. Część z nich aktualnie oferuje czasową pomoc obywatelom Ukrainy w formie bezpłatnych konsultacji lub badań. Np. sieć LUX MED, która oferuje w całej Polsce Pakiet Pomoc dla Ukrainy w placówkach medycznych oraz szpitalach tej Grupy. Grupa LUX MED. uruchomiła specjalną infolinię pod numerem tel. 22- 45-87-007 , która kieruje do konkretnych placówek Grupy Lux Med. dla poszukujących porady medycznej obywateli Ukrainy.

Infolinię oraz ofertę pomocy medycznej osobom z Ukrainy, w tym konsultacje i badania oferuje również sieć klinik medycznych Damiana. Sieć uruchomiła dwie infolinie telefoniczne w języku ukraińskim. Jedna infolinia jest czynna od końca lutego –tel. 22-566-22-20, i działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00 a od marca br. działa druga infolinia przez 7 dni w tygodniu od godz.8.00 do godz. 20.00  -tel. 22-566-22- 27. Kobiety z Ukrainy szukające pomocy ginekologa w Warszawie mogą ją też uzyskać bezpłatnie w Dębski Clinic –  tel. 22 631 48 44. (Informacje o ofertach medycznych firm komercyjnych z portalu. www.poradnikzdrowie.pl na dzień 25.04.2022r)

Doradca obywatelski poinformował pania Olenę o sytuacjach nadzwyczajnych np. jeśli zdarzy się niespodziewany problem zdrowotny wieczorem lub w nocy wówczas należy zadzwonić pod numer pogotowia ratunkowego 112 ( numer międzynarodowy) lub 999 i oczekiwać na karetkę.

Można także pojechać bezpośrednio do punktów pomocy medycznej nocnej lub świątecznej albo z poważniejszym problemem do szpitala na Szpitalny Oddział Ratunkowy(SOR). W nagłym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenci ukraińscy przyjmowani są w trybie specjalnym bez konieczności posiadania przy sobie odpowiednich dokumentów. Dopiero po udzieleniu pomocy nastąpi weryfikacja uprawnień.

Z myślą o pacjentach ukraińskich Ministerstwo Zdrowia zorganizowało infolinię medyczną, która działa w nocy, weekendy oraz święta – Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod numerem 800 137 200. Można tam uzyskać wskazówki odnośnie pomocy medycznej kiedy zamknięte są poradnie opieki zdrowotnej. https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk

Panią Olenę doradca obywatelski poinformował również, że w ramach opieki zdrowotnej w Polsce obywatele Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnych szczepień na COVID. Wszyscy powyżej piątego roku życia mogą za darmo w dowolnym punkcie przyjąć szczepienia przeciwko COVID. O adresie punktu szczepień może poinformować najbliższa poradnia zdrowia. W punkcie szczepień lekarz, po uprzednim wywiadzie lekarskim, zakwalifikuje do szczepienia. Konieczny jest dokument tożsamości.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że obywatele Ukrainy – dzieci i młodzież poniżej 19. roku życia, którzy zostaną w Polsce powyżej trzech miesięcy, zostaną objęci obowiązkowymi szczepieniami zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2022 r. Te szczepienia są bezpłatne.

Doradca obywatelski zapewnił panią Olenę, że korzystając z opieki zdrowotnej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy to w przychodni, czy na Szpitalnym Oddziale Ratowniczym czy podczas pobytu w szpitalu nie będzie musiała ponosić żadnych kosztów.

Doradca zachęcił aby jak najszybciej udała się do poradni zdrowia i zapisała się do lekarza. 

Podstawa prawna:
Ustawa z 12.03.2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Autor: Teresa Sierawska

.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.