Pomoc w trudnej sytuacji mieszkaniowej – w czym może pomóc Fundacja Habitat for Humanity Poland?

Pani Zofia jest migrantką, przebywa w Polsce od 2017 r. Mieszka z mężem w 70-metrowym mieszkaniu udostępnionym im przez znajomych (w ich prywatnym domu). Nie ma umowy najmu lokalu, ale ona, mąż i dwóch synów są w nim zameldowani na pobyt czasowy. Rodzina nie posiada żadnego majątku, ani w Polsce, ani w swoim kraju. Pani Zofia pracuje w pełnym wymiarze, ma umowę o pracę, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4500 zł brutto. Od 2017 r. odprowadza podatki w Warszawie. Mąż Pani Zofii niedawno dojechał do rodziny. Intensywnie poszukuje pracy, niestety w okresie pandemii nie jest to łatwe, zamierza zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Synowie Pani Zofii zdali maturę w Polsce, studiują na państwowych uczelniach, każdy w innym mieście. Obydwaj otrzymują stypendia socjalne, jeden w wysokości 700 zł, drugi – 600 zł. Obydwaj płacą po 500 złotych miesięcznie za miejsce w akademiku. Pani Zofia wspiera ich finansowo. Dochody rodziny nie pozwalają na zakup mieszkania (nie mają zdolności kredytowej), ani na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. Znajomi, którzy użyczają im miejsca w swoim domu naciskają, aby jak najszybciej znaleźli sobie inne mieszkanie. Dlatego Pani Zofia chciałaby się dowiedzieć, czy mogą uzyskać mieszkanie tzw. komunalne – z zasobów m. st. Warszawy? Chciałaby się też dowiedzieć, czy miasto stołeczne Warszawa realizuje programy, w ramach których, istnieje możliwość uzyskania zniszczonego mieszkania lub małego domu w zamian za samodzielne wyremontowanie nieruchomości? Chętnie podjęłaby się wraz z rodziną takiego zadania.

Pani Zofia i jej rodzina mimo, że mają bardzo niskie dochody i spełniają kryterium dochodowe do uzyskanie mieszkania komunalnego (w przypadku dwuosobowego gospodarstwa domowego kryterium to wynosi 4 902 zł), nie uzyskają mieszkania z zasobów m.st. Warszawy, ponieważ nie spełniają tzw. kryterium metrażowego (powierzchnia pokoi poniżej określonego w uchwale kryterium to  7 m 2 na 1 osobę i 6 m 2 na każdą kolejną osobę  z rodziny).
Szczegółowe zasady ubiegania się o mieszkanie komunalne w Warszawie zostały opisane na naszym blogu:  https://poradnictwoobywatelskie.com/2020/08/03/komu-przysluguje-prawo-do-lokalu-komunalnego/

Pani Zofia dowiedziała się, że Miasto Stołeczne Warszawa nie realizuje programów, pozwalających na uzyskanie mieszkania dzięki samodzielnemu jego wyremontowaniu.

Pani Zofia wraz z mężem mogą zainteresować się możliwością najmu mieszkania w ramach TBS.
W przypadku tej rodziny może to jednak być dość trudne, ponieważ zarówno wysoka jest opłata partycypacyjna (między 15, a 30 % kosztów budowy mieszkania), jak i sam czynsz.  Wyczerpujący opis zasad ubiegania się o mieszkanie w TBS znajduje się również na naszym blogu: https://poradnictwoobywatelskie.com/2020/08/31/dla-kogo-mieszkanie-TBS/

Natomiast Pani Zofia wraz z rodziną mogą rozważyć zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych
w ramach programu najmu mieszkań dla osób, których nie stać na wynajem lokali na wolnym rynku,  realizowanego przez Fundację Habitat for Humanity Poland. 

Fundacja Habitat for Humanity Poland

Fundacja od 1992 r. realizuje misję dobra społecznego. Jej cel brzmi następująco: „Każdy powinien mieć dach nad głową i godne miejsce do życia”.

Fundacja pomaga osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Z raportów opracowywanych przez tę organizację wynika, że w naszym kraju jest za mało niedrogich mieszkań, mają one nieodpowiedni standard, są w złym stanie technicznym, są niedogrzane, przeludnione. Dlatego Fundacja nastawiona jest na pomoc osobom, które wydają na obecne mieszkanie więcej, niż 50 % swoich dochodów.

Jednym z programów realizowanych przez Fundację Habitat for Humanity Poland jest Społeczna Agencja Najmu (SAN). Jest to pierwsza w Polsce agencja nie działająca dla zysku. SAN pośredniczy w wynajmie mieszkań pomiędzy właścicielami, a najemcami. Działania SAN skierowane są na poprawę dostępu do mieszkań w przystępnych cenach dla różnych grup odbiorców, których nie stać na wynajem na zasadach rynkowych. Do SAN może zgłosić się osoba, która ma kłopoty mieszkaniowe, ma stałe, udokumentowane źródło utrzymania, chce zmienić swoją obecną sytuację życiową, ma uregulowany pobyt w Polsce.

Powyższe kryteria spełnia Pani Zofia oraz jej rodzina.

Program SAN prowadzą specjaliści ds. najmu społecznego. Utrzymują oni bezpośredni, indywidualny kontakt z każdym z klientów, czuwają nad stanem mieszkań. Dzięki opiece płynącej ze strony pracowników Fundacji, najemcy mieszkań, mimo trudnej sytuacji życiowej, mogą czuć się bezpiecznie i pewnie. 

Zgłaszając się do SAN najemcy mieszkań zyskują:

– czynsz o stawce niższej średnio o 20%, niż rynkowa (jest to ustalane indywidualnie),
– możliwość rozłożenia kaucji za wynajem na raty (kaucja jest równa kwocie 1 miesięcznego czynszu),
– ubezpieczenie OC na warunkach dostosowanych do możliwości najemcy,
– pomoc w organizacji transportu mebli i sprzętów domowych przez sprawdzoną firmę,
– pomoc techniczną w razie awarii i potrzeby wykonania drobnych napraw,
– pomoc w zarządzaniu mieszkaniem (np. w rozliczaniu opłat za media),
– wsparcie m.in. w poszukiwaniu zatrudnienia, załatwianiu spraw urzędowych, w pokonywaniu kryzysów życiowych.

Na stronie Fundacji www.habitat.pl,  pod hasłem „Jak przystąpić do programu?”pobrać można:

– formularz rekrutacyjny SAN,
– formularz zapotrzebowania mieszkaniowego SAN,
– oświadczenie RODO,
– zaświadczenie od pracodawcy.

Pod formularzem znajduje się wzór deklaracji kandydata do udziału w programie. Jest sformułowany w bardzo jasny i czytelny sposób.

Jeśli chodzi o właścicieli, gotowych na określenie przystępnych cen wynajmu swoich mieszkań, SAN proponuje im pakiet gwarancji i opiekę nad mieszkaniem.

Do SAN mogą zgłosić się właściciele mieszkań, którzy:

 • chcą skorzystać z bezpłatnej, kompleksowej usługi zarządzania najmem,
 • wyjeżdżają za granicę i chcą mieć pewność, że zostawiają opiekę nad wynajętym mieszkaniem w rękach profesjonalistów,
 • w przeszłości doświadczyli trudnych sytuacji z nieuczciwymi najemcami,
 • posiadają mieszkanie w złym stanie technicznym i nie mają środków finansowych na jego remont, w związku z czym mają trudności w jego wynajęciu,
 • chcieliby wyremontować mieszkanie, ale nie mają na to czasu, czy też zaufanej ekipy remontowej.


Dzięki programowi SAN, właściciele mieszkań mają zapewniony:

 • brak prowizji ze strony agencji,
 • gwarancję regularnej spłaty czynszu,
 • zarządzanie najmem w imieniu właścicieli, w tym monitorowanie opłat za media,
 • wsparcie administracyjne, w tym przygotowanie umów najmu,
 • pomoc techniczną w razie awarii i przeprowadzenie drobnych napraw,
 • gwarancję utrzymania mieszkania w dobrym stanie,
 • staranny dobór lokatorów,
 • przygotowanie kosztorysu i przeprowadzenie remontu,
 • możliwość rozłożenia kosztów remontu na nieoprocentowane raty,
 • doposażenie mieszkania na preferencyjnych warunkach.

Siedziba Fundacji Habitat for Humanity Poland – 00-542 Warszawa, ul. Mokotowska 55;
tel.  22 642 57 42.
Kontakt: od poniedziałku do piątku, w godzinach: 10.00-18.00

Informacja dla najemców:
OlhaBilous – tel. 530 118 143 (język polski, rosyjski i ukraiński),
Maciej Kotliński – tel.: 537 509 811;

Kontakt dla właścicieli mieszkań:
Karina Kanafa-Marasińska – tel. 731 550 666, san@habitat.pl

Autor: Małgorzata Borkowska-Koczyk


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.