Wniosek o przywrócenie terminu

Pan Józef nie ma zwyczaju regularnie sprawdzać swojej skrzynki pocztowej, ponadto w okresie  od 02 marca 2020 r. do 28 maja 2020 r. Pan Józef przebywał w szpitalu a następnie w okresie od 29 maja do 29 czerwca 2020 przebywał na rehabilitacji. W 3 sierpniu 2020 r. Pan Józef otrzymał wiadomość SMS z banku, iż jego konto zostało zablokowane, gdyż komornik sądowy dokonał zajęcia jego rachunku bankowego. Tego samego dnia tj. 3 sierpnia 2020 r. Pan Józef skontaktował się z komornikiem i uzyskał informację, iż dnia 05 marca 2020 r. został przeciwko niemu wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym opatrzony klauzulą wykonalności, datowaną na dzień 26 czerwca 2020 r., jak również informację, iż korespondencja z sądu była wysyłana na adres zamieszkania Pana Józefa. Pan Józef, tego samego dnia, zwrócił się po pomoc do doradcy obywatelskiego. 

Z informacji, jakie przekazał Pan Józef wynika, iż nakaz zapłaty stał się prawomocny, wskutek uznania przez sąd nakazu zapłaty za doręczony. Tryb doręczania pism regulują art. 131 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (dalej kpc). Z uwagi na brak odbioru przez Pana Józefa pozwu wraz nakazem zapłaty, sąd zobowiązał powoda na podstawie art. 1391 KPC do doręczenia pozwanemu (Panu Józefowi) pozwu przez komornika. Komornik podjął próbę doręczenia, która okazała się bezskuteczna lecz z wywiadu z sąsiadami wynikało, iż Pan Józef zamieszkuje pod adresem wskazanym w pozwie przez powoda. Komornik ww. informację przekazał powodowi, a ten następnie sądowi, który uznał nakaz zapłaty za doręczony i wskutek braku wniesienia sprzeciwu, stał się on prawomocny i opatrzony klauzulą wykonalności, tym samym powód mógł wszcząć u komornika postępowanie egzekucyjne. 

Pan Józef może złożyć do sądu który wydał nakaz zapłaty wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności prawnej (w tym przypadku wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty), w którym czynność miała być dokonana. Przywrócenie terminu, uregulowane jest art. 167 i następnych kpc. Przy sporządzaniu wniosku o przywrócenie terminu należy pamiętać o tym, że:

–  pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w przypadku Pan Józefa będzie to Sądu, który wydał nakaz zapłaty.

wniosek należy złożyć w ciągu tygodnia, gdyż wniosek złożony po tym terminie sąd odrzuci, w przypadku Pana Józefa termin do złożenia wniosku upływa 10 sierpnia 2020 r., gdyż informacje o prawomocnym nakazie zapłaty Pan Józef otrzymał 3 sierpnia 2020 r.  

we wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu, w przypadku Pana Józefa powinien on opisać, iż  w czasie wydania nakazu zapłaty, a w szczególności próby doręczenia korespondencji przez komornika przebywał w szpitalu a następnie odbył rehabilitacja. Do wniosku Pan Józef powinien dołączyć wypis ze szpitala i dokumenty potwierdzające przebyta rehabilitacje. 

– wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy dokonać czynności procesowej. Jest to bardzo istotne, gdyż sam wniosek o przywrócenie terminu to za mało. W przypadku Pana Józefa, będzie to sprzeciw od nakazu zapłaty. 

O czym należy pamiętać, gdy dowiesz się, że nie odebrałeś listu z sądu

– zapamiętaj datę, a najlepiej ją zapisz i nie panikuj;

– postaraj się dowiedzieć czego pismo mogło dotyczyć np.:

  • jeśli masz już sprawę w sądzie, zadzwoń do Biura Obsługi Klienta, podaj sygnaturę sprawy i zapytaj czy przypadkiem nie była kierowana do Ciebie korespondencja, a jeśli tak, to czego dotyczyła;
  • jeśli nie masz sprawy w sądzie, udaj się na pocztę, która jest właściwa dla Twojego miejsca zamieszkania, i zapytaj o kierowaną do Ciebie korespondencję. Tam możesz otrzymać numer przesyłki, jest on również wskazany na awizo, jeśli je posiadasz. Na jego podstawie można ustalić na jakiej poczcie została nadana przesyłka, a z taką wiedzą można spróbować ustalić sąd, który był nadawcą. Następnie można spróbować zadzwonić do sądu, powiedzieć, iż nie odebrało się korespondencji i podać numer przesyłki. W ten sposób czasem, choć nie zawsze udaje się ustalić czego korespondencja dotyczyła.

– przypomnij sobie co robiłeś i gdzie byłeś w czasie, gdy została do Ciebie kierowana korespondencja. Będzie to ważne przy wskazaniu okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

– niezwłocznie (najlepiej tego samego dnia) udaj się do najbliższego punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub zadzwoń, aby uzyskać poradę.  

Reasumując zachęcam do regularnego sprawdzania skrzynek pocztowych, co najmniej raz na tydzień. Nieodebranie korespondencji może uniemożliwić reagowanie na sprawy nas dotyczące a przez to sąd może oddalić nasz wniosek o przywrócenie terminu. 

Podstawa prawna:
Kodeks postępowania cywilnego

Autor: Marek Ners


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.