Świadectwo energetyczne – nowy obowiązek właścicieli nieruchomości

Pan Piotr z żoną mieszkają w domu jednorodzinnym zbudowanym w latach 50-tych przez dziadka pana Piotra. Budynek jest murowany, ale nie jest ocieplony. Dach pokrywa papa. Pan Piotr ma świadomość, że dom nie jest dobrze izolowany, ale nie ma środków na termomodernizację. Znajomy powiedział mu, że będzie obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dla wszystkich nieruchomości. Pan Piotr zwrócił się do doradcy obywatelskiego z pytaniem czy to prawda?

Świadectwo energetyczne budynku to nic nowego. Istnieje od kilkunastu lat i było wymagane od właścicieli domów, które zostały wybudowane po 2009 r.  Natomiast wejście w życie z dniem 28 kwietnia 2023 r. nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynku oraz ustawy – Prawo budowlane wprowadza obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla wszystkich właścicieli oraz zarządców budynków, a także właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce, również tych wybudowanych przed 2009 r.

Czym jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne budynku (certyfikat lub paszport energetyczny) jest to dokument sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku informujący o zapotrzebowaniu domu na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia oraz podgrzewania wody.

Informacje zawarte w świadectwie energetycznym przesyłane są do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Kto będzie musiał w pierwszej kolejności wyrobić paszport energetyczny?

Świadectwo energetyczne będzie wymagane dla:

  • domów oraz mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • budynków wybudowanych przed 2009 rokiem – jeśli budynek taki przejdzie modernizację,
  • inwestorów indywidualnych – kopia świadectwa będzie musiała być dołączona do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Oznacza to, że od momentu obowiązywania znowelizowanej ustawy, czyli nie później niż od 28 kwietnia 2023 roku będzie obowiązek dołączenia kopii świadectwa energetycznego nie tylko do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie, ale także w przypadku wynajmu lub sprzedaży mieszkania lub domu wybudowanego wcześniej. Obowiązek dotyczy także zarządców budynków oraz wszystkich osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Obowiązek poinformowania o świadectwie energetycznym powinien się znaleźć już w ogłoszeniu zbycia lub najmu nieruchomości, gdy dla budynku lub jego części ten dokument został sporządzony.

Dotychczasowy właściciel domu lub mieszkania w przypadku sprzedażny nieruchomości będzie zobowiązany dołączyć świadectwo energetyczne w momencie sporządzania aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Notariusz odnotuje w akcie notarialnym przekazanie nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej. 

Uwaga! 

Za nieprzekazanie świadectwa bądź przekazanie dokumentu sporządzonego poza centralnym rejestrem grozić będzie kara grzywny nawet do 5 tys. złotych.

W przypadku najmu lokali właściciel będzie miał obowiązek sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania tylko przy nowych umowach najmu. Nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem w życie nowych przepisów.

Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego?

Ustawodawca wskazał listę obiektów zwolnionych z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. Są to budynki:

  • podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej; 
  • przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego; 
  • mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2
  • niemieszkalne służące gospodarce rolnej o zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższą niż 50 kWh//m2 / rok.

Ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane od właścicieli, którzy wykorzystują istniejący budynek (lub lokal) na własny użytek, to znaczy, nie zamierzają go sprzedawać lub wynajmować.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne i kto je może sporządzić?

Sporządzenie charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi koszami dla właścicieli mieszkań, jeśli będą chcieli je sprzedać lub wynająć. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych (od 300 zł nawet do 1 000 zł), a cena będzie zależna od lokalizacji nieruchomości, jej wielkości, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu.

Certyfikat energetyczny może zostać sporządzony zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej wyłącznie przez osobę uprawnioną, która jest wpisana na listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/centralny-rejestr-charakterystyki-energetycznej-budynkow).  Informacje na temat centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków można uzyskać pod numerem telefonu: 22 411 92 40.

Świadectwo jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwa przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane 

Autorka: Monika Lisik


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.