Zmiany w Funduszu Alimentacyjnym

W lutym 2020 roku Pani Agnieszka rozwiodła się z mężem i od tego czasu samotnie wychowuje 9-letniego syna. Pracuje w sklepie spożywczym i od trzech lat otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Sąd, orzekając o rozwodzie, powierzył Pani Agnieszce wykonywanie władzy rodzicielskiej i przyznał jej alimenty na dziecko w kwocie 500 zł miesięcznie. Były mąż Pani Agnieszki, pomimo wyroku sądu, oświadczył, że nie będzie uczestniczył w kosztach utrzymania syna. Pani Agnieszka w marcu bieżącego roku złożyła wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji, jednak do chwili obecnej nie otrzymała żadnych pieniędzy. Egzekucja okazała się niewykonalna ze względu na to, że były mąż od czasu rozwodu utrzymuje się jedynie z prac dorywczych i celowo unika legalnego zatrudnienia. W związku z tym, Pani Agnieszka zastanawia się czy przysługuje jej świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego. 

Prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego ustalane jest na okresy świadczeniowe trwające każdorazowo od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Aby zachować ciągłość otrzymywania świadczenia, wnioski na kolejny okres świadczeniowy składa się corocznie od dnia 1 lipca do dnia 31 sierpnia. Jednak w przypadku osób, które nabyły uprawnienia do alimentów w trakcie trwania okresu świadczeniowego możliwe jest złożenie wniosku w każdym momencie. Wówczas prawo do świadczenia ustala się od miesiąca, w którym wpłynął prawidłowo wypełniony wniosek.

Zatem Pani Agnieszka w obecnej chwili mogłaby złożyć dwa wnioski:

 • na okres 2019/2020 i jeżeliby spełniała kryteria to otrzymałaby prawo do świadczenia od lipca 2020 do września 2020
 • na okres 2020/2021 i jeżeliby spełniała kryteria to otrzymałaby prawo do świadczenia od października 2020 do września 2021

Jednak czy Pani Agnieszka spełnia kryteria uprawniające do uzyskania tych świadczeń?

Prawo do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługuje:

 1. osobom uprawnionym do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego – Pani Agnieszka posiada tytuł wykonawczy w postaci wyroku rozwodowego, w którym zostały zasądzone alimenty na syna.
 2. w przypadku bezskuteczności egzekucji (egzekucji, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych) – Egzekucja wszczęta w marcu na wniosek Pani Agnieszki okazała się bezskuteczna. 
 3. jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy nie przekracza kryterium dochodowego (800 zł przy ustalaniu prawa na okres 2019/2020; 900 zł przy ustalaniu prawa na okres 2020/2021) – Pani Agnieszka od trzech lat uzyskuje miesięczny dochód w wysokości 2100 zł tj. 1050 zł na osobę w rodzinie. Zatem przekracza kryterium uprawniające do otrzymania świadczenia, zarówno na okres 2019/2020, jak i na okres 2020/2021.

Uwaga! Z dniem 1 lipca 2020 roku zaczął obowiązywać nowy zapis, zgodnie z którym począwszy od nowego okresu świadczeniowego (na rok 2020/2021), w przypadku jeżeli dochód rodziny przekracza kryterium dochodowe o kwotę nie wyższą niż przysługująca kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego, to wówczas świadczenie będzie wypłacane w wysokości różnicy między przysługującą kwotą świadczenia a kwotą, o którą zostało przekroczone kryterium dochodowe. Jeżeli jednak różnica byłaby niższa niż 100 zł, wówczas świadczenie nie będzie przysługiwało.

Pani Agnieszka, uzyskując dochód w wysokości 1050 zł na osobę w rodzinie, przekracza kryterium dochodowe na okres 2020/2021 o 150 zł. Różnica między przysługującą kwotą świadczenia w wysokości 500 zł a kwotą, o którą przekroczyła kryterium wynosi 350 zł. I w takiej właśnie wysokości Pani Agnieszka może otrzymywać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego w okresie od 1 października 2020 do 30 września 2021 roku. 

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
Ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2

Autor: Marta Jeżykowska


2 myśli w temacie “Zmiany w Funduszu Alimentacyjnym

  1. Dzień Dobry,

   opiekun prawny w imieniu małoletniego dziecka może ubiegać się o alimenty na rzecz dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia. Dziecko, które ukończyło 18 lat i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać może osobiście złożyć pozew o alimenty od rodziców.

   Jeżeli chodzi o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego to przysługuje ono osobie uprawnionej do alimentów do ukończenia przez nią 18 roku życia, a jeżeli uczy się w szkole lub szkole wyższej to do ukończenia przez nią 25 roku życia. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Marta Jeżykowska

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.